Lasówka złotoskrzydła (Vermivora chrysoptera)

Źródło: Corel Stock Photo
Upierzenie jest szare i bogato zdobione. Skrzydła oraz głowa z kontrastowymi żółtymi piórami. Białe policzki z szerokim czarnym, (u samic szarym) pasem, gardło również jest czarne (u samic zaś szare). Brzuch wyraźnie jaśniejszy niż grzbiet. Tęczówki są bardzo ciemne. Dziób i nogi są czarne.
  1. Występowanie
  2. Środowisko życia
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Lasówki złotoskrzydłe to ptaki Nowego Świata. Lęgi prowadzą w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Zimują w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej.
Czy wiesz, że...Niektóre spokrewnione ze sobą gatunki ptaków mogą krzyżować się ze sobą. Zwykle dzieje się to, gdy ich zasięgi występowania zazębiają się ze sobą. W sytuacji gdy jeden gatunek prowadzi ekspansję na terytoria drugiego i liczba krzyżówek wzrasta, sytuacja dla gatunku którego rodzimy obszar jest zajmowany staje się niebezpieczna. Lasówki złotoskrzydłe na granicy swego zasięgu krzyżują się ze spokrewnionym gatunkiem – lasówką niebieskoskrzydłą. Ornitolodzy wyróżniają dwie formy mieszańcowe – różniące się od siebie, oraz od gatunków rodzicielskich upierzeniem. Znajdują się one pod pilną obserwacją badaczy w związku z ciągłym spadkiem liczebności lasówki złotoskrzydłej oraz stopniowym wkraczaniem lasówki niebieskoskrzydłej w jej zasięg.

Środowisko życia

Otwarte tereny, porośnięte niską roślinnością, podmokłe obszary, również pola uprawne, łąki i pastwiska, skraje lasów i niewielkie zagajniki.

Lęgi

Lasówki złotoskrzydłe ukrywają swe gniazda wśród gęstej niskiej, roślinności np. na skraju lasu. Budują je najczęściej bezpośrednio na ziemi. Wykorzystują w tym celu miękkie szczątki organiczne – trawy, liście etc. Za konstrukcję gniazda odpowiada samica. Rolą samca lasówki złotoskrzydłej jest obrona terytorium. Samica składa około pięciu jaj. Oboje rodziców zajmuje się wylęgłym potomstwem.

Pokarm

Lasówki złotoskrzydłe są owadożerne. Polują na owady wśród roślinności, wypatrują zdobyczy zarówno w powietrzu jak i ukrywającej się wśród liści m.in. przeczesują gałązki drzew i krzewów w poszukiwaniu smacznych larw.
Lasówka złotoskrzydła, Vermivora chrysoptera, Golden-winged Warbler Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lasówka złotoskrzydła, Vermivora chrysoptera, Golden-winged Warbler

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Lasówki
Rodzaj:Vermivora
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź