Upierzenie jest szare i bogato zdobione. Skrzydła oraz głowa z kontrastowymi żółtymi piórami. Białe policzki z szerokim czarnym, (u samic szarym) pasem, gardło również jest czarne (u samic zaś szare). Brzuch wyraźnie jaśniejszy niż grzbiet. Tęczówki są bardzo ciemne. Dziób i nogi są czarne.
Lasówki złotoskrzydłe to ptaki Nowego Świata. Lęgi prowadzą w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Zimują w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej.
Środowisko życia
Otwarte tereny, porośnięte niską roślinnością, podmokłe obszary, również pola uprawne, łąki i pastwiska, skraje lasów i niewielkie zagajniki.
Lęgi
Lasówki złotoskrzydłe ukrywają swe gniazda wśród gęstej niskiej, roślinności np. na skraju lasu. Budują je najczęściej bezpośrednio na ziemi. Wykorzystują w tym celu miękkie szczątki organiczne – trawy, liście etc. Za konstrukcję gniazda odpowiada samica. Rolą samca lasówki złotoskrzydłej jest obrona terytorium. Samica składa około pięciu jaj. Oboje rodziców zajmuje się wylęgłym potomstwem.
Pokarm
Lasówki złotoskrzydłe są owadożerne. Polują na owady wśród roślinności, wypatrują zdobyczy zarówno w powietrzu jak i ukrywającej się wśród liści m.in. przeczesują gałązki drzew i krzewów w poszukiwaniu smacznych larw.