Łazik południowy (Traversia lyalli)

John Keulemans [Public domain], via Wikimedia Commons
Łazik południowy jest gatunkiem wymarłym (kategoria EX na liście IUCN). Należał do rodziny bargiki (Acanthisittidae). Był ptakiem niewielkich rozmiarów. Charakteryzował się krępą budową ciała. Nad okiem posiadał żółtą brew. Dziób był długi i ostry. Dziób i stopy były ciemnobrązowe. Ubarwienie ciała było szaro brązowe. Pierś była brązowożółta (u samców) bądź szarawa (u samic). Boki ciała i brzuch były oliwkowobrązowe. Skrzydła były krótkie i zaokrąglone. Ogon był bardzo krótki. Nogi były dosyć długie i silne. Stopy były stosunkowo duże. Dymorfizm płciowy był nieznaczny i uwidaczniał się w rozmiarach ciała. Samice były większe od samców.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Ostatnie znane miejsce występowania łazika południowego to wyspa Stephens Island znajdująca się w środkowej Nowej Zelandii. Dzięki znaleziskom kopalnym wiemy, że występował wcześniej również na innych okolicznych wyspach.
Czy wiesz, że...Gatunek ten wyginął w 1895 roku. Do wymarcia łazika południowego w główniej mierzę przyczyniły się koty domowe.

Biotop

Łazik południowy był nielotem poruszającym się po gruncie. Zatracił zdolność latania. Zamieszkiwał skaliste obszary porośnięte niewysoką roślinnością. Prowadził nocny tryb życia.

Lęgi

Niewiele wiadomo o biologi łazika południowego ze względu na skryty tryb życia.

Pokarm

Łazik południowy żywił się w głównej mierzę pokarmem zwierzęcym: bezkręgowcami (między innymi owadami i pajęczakami) oraz roślinnym (owocami).

Bibliografia

  1. “http://nzbirdsonline.org.nz”; data dostępu: 2019-04-14
  2. “http://www.nzbirds.com”; data dostępu: 2019-04-14
  3. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-04-14
Samiec na dole, samica na górze John Keulemans [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Łazik południowy
Samiec na dole, samica na górze

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rząd:Bargiki
Rodzaj:Traversia
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź