Lori wysmukły (Loris tardigradus)

Nazywany/a też: leniwiec

Źródło: Corel Stock Photo
Dł. ciała 17-26 cm, brak ogona, masa 90-350 g. Miękka, gęsta, wełnista sierść o różnym zabarwieniu - wierzch ciała od szarożółtego do ciemnobrązowego, spód od srebrzystoszarego do cielistego. Kciuk i paluch są przeciwstawne (chwytna dłoń i stopa). Głowa kulista, pysk spiczasty, krótki, oczy bardzo duże (w lokalnej medycynie ludowej były wykorzystywane jako lekarstwo!), uszy duże, błoniaste. Przeguby i dłonie prawie nagie. Samica różni się od samca wielkością i ubarwieniem.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Nizinne i górskie tropikalne lasy deszczowe na Cejlonie, w południowych Indiach i na Sri Lance.

Tryb życia

Prowadzi nadrzewny tryb życia, ale nie buduje gniazd. Zręcznie wspina się, wykonując powolne ruchy, zawsze chwyta gałąź wszystkimi czterema kończynami. Stara się trzymać górnej strony konarów, nigdy nie zawisa pod spodem. Rzadko schodzi na ziemię, choć potrafi poruszać się tam zdumiewająco szybko na czworakach, nie skacząc. Jest aktywny nocą, kiedy to dobrze widzi, ma również bardzo czuły słuch. Nie potrafi pływać. Lori żyją pojedynczo lub w parach, nie znoszą przebywania w dużych grupach. Porozumiewają się między sobą za pomocą różnych głosów.

Odżywianie

Wszystkożerny, lecz żywi się głównie owadami, niekiedy tylko zjada pędy, świeże liście i małe kręgowce. Zazwyczaj skrada się powoli do swojej ofiary i błyskawicznie ją chwyta.

Rozmnażanie i rozwój

Samice mogą być ciężarne 2 razy w roku i po ciąży trwającej 165 dni na świat 1-2 młode (zwykle w okresach kwiecień-maj i listopad-grudzień). Okres laktacji trwa 6-7 miesięcy, samica ma dwie pary sutek. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 10 miesięcy, samce w wieku 18 miesięcy. Żyją około 7 lat.
Lori wysmukły, Loris tardigradus, Red Slender Loris Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lori wysmukły, Loris tardigradus, Red Slender LorisLori wysmukły, Loris tardigradus, Red Slender Loris
Lori wysmukły, Loris tardigradus, Red Slender Loris

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Naczelne
Rodzina:Lorisowate
Rodzaj:Loris
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź