Macolor niger (Macolor niger )

Fot. Andrzej Kasiński
Mieszkaniec Oceanu Indo – Pacyficznego od wybrzeża Wschodniej Afryki do Samoa, natomiast na północy występuje w okolicach Japonii. Odnotowany również na wybrzeżu Australii. Jest gatunkiem morskim, stale przebywającym w rejonie raf koralowych do głębokości 90 metrów.
  1. Budowa zewnętrzna:
  2. Biologia:
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna:

Osobniki dorastają do 75 cm długości a kolor ich ciała jest ciemno szary, czasami nawet czarny. Osobniki młodociane posiadają ciemny pasek przechodzący przez oko, czarne płetwy piersiowe oraz czarne paski zaczynające się w okolicy płetw piersiowych aż do ogona. Gdy wszystkie czarne elementy zmieniają wraz z wiekiem u trochę starszych osobników pojawia się od trzech do sześciu białych kropek na tylnej części ciała. Łuski na tylnej części ciała układają się  równolegle do linii bocznej. Posiadają duże wargi.

Biologia:

Osobniki młodociane występują pojedynczo, natomiast osobniki dorosłe tworzą duże ławice. Ich dieta składa się ze skorupiaków oraz innych ryb. Są gatunkiem wykorzystywanym zarówno w rybołówstwie, wędkarstwie sportowym jak i w akwarystyce.
Macolor niger, Blac-and-white snapper Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Macolor niger, Blac-and-white snapper

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Lucjanowate
Rodzaj:Macolor
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź