Makrela (Scomber scombrus)

Nazywany/a też: makrela atlantycka, makrela pospolita

Makrela atlantycka, © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
Makrela zamieszkuje wody północnego Atlantyku: od północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej po wybrzeża zachodniej Europy, Bałtyk, Morze Śródziemne i Czarne oraz północno-zachodnią Afrykę.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Makrela posiada oczy duże, z powiekami tłuszczowymi. Wokół oczodołu znajduje się pierścień kostny. Pysk spiczasty. Otwór gębowy szeroki, o położeniu końcowym. Ciało wrzecionowate i wydłużone. Grzbiet jest niebieskawy bądź zielonkawy. Spód srebrzysty. Od grzbietu, aż po boki ciała rozciągają się ciemne pasy. Łuski pokrywające ciało drobne. Dwie, znacznie od siebie oddalone płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich posiada od 10 do 13 kolców, druga od 11 do 13 miękkich promieni. Dodatkowo za drugą płetwą grzbietową znajduje się 5 mniejszych płetw. Płetwa odbytowa zaczyna się na wysokości drugiej płetwy grzbietowej, a także ją przypomina wielkością i kształtem. Płetwa ta posiada 1 kolec oraz 11-13 miękkich promieni. Trzon ogona wąski, posiada dwa kile. Płetwa ogonowa głęboko wcięta.
Czy wiesz, że...Makrela nie posiada pęcherza pławnego. Ryba popularna względu na walory smakowe, poławiana na skale przemysłową.

Biologia

Makrela występuje w chłodnych i umiarkowanych wodach słonych. Odbywa wędrówki sezonowe. W zimie przebywa w toni wodnej w miejscach o dużych głębokościach, na wiosnę wędruje bliżej brzegu, gdzie spotykana jest przy powierzchni. Zwykle przebywa na głębokości między 0-200 m, maksymalnie do 1000 m. Aktywna w dzień. Żyje w dużych ławicach. Do rozrodu w zależności od rozmieszczenia przystępuje od marca do lipca. Tarło jest porcyjne. Samica składa od 200 tys. do 450 tys, ziaren ikry. Jaja oraz larwypelagiczne. Średnica ikry wynosi od 0,9 do 1,4 mm. Wylęg następuje po upływie ok. 6 dni. Larwa po wylęgu mierzy od 3,5 do 4,2 mm. Dojrzałość płciową osiąga w drugim bądź w trzecim roku życia (przy długości ciała 30 cm). Dożywa do ok. 20 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Żywi się zooplanktonem, mięczakami, skorupiakami oraz innymi rybami i ich larwami.
Makrela atlantycka, © Hans Hillewaert Makrela atlantycka, © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Makrela atlantycka, © Hans Hillewaert

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Makrelowate
Rodzaj:Scomber
Gatunek:Makrela
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź