Małpożer (Pithecophaga jefferyi)

Małpożer, fot. shutterstock
Małpożer należy do rodziny jastrzębiowate (Accipitridae). Jest jednym z największych ptaków drapieżnych na świecie. Wierzch ciała jest ciemnobrązowy. Spód jest białawy. Tęczówka oczna jasno szara. Dziób jest masywny, szarawy. Na głowie dłuższe, kremowo ciemnobrązowe pióra tworzą grzebień. Ogon jest długi. Skrzydła są krótkie i zaokrąglone. Nogi są żółte, zakończone czarnymi, długimi szponami. Brak wyraźnych różnic między samcem i samicą.
 1. Występowanie
 2. Biotop
 3. Lęgi
 4. Pokarm
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Występowanie

Małpożer jest endemitem Filipin. Zamieszkuje jedynie kilka wysp, głównie: Luzon, Samar, Leyte i Mindanao. Jest gatunkiem skrajnie nielicznym. Na niektórych lokalizacjach liczy zaledwie kilka par, co może się wiązać ze znacznymi wahaniami liczebności i zasięgu występowania. Spotykany jest do 1 800 m n.p.m.
Czy wiesz, że...Małpożera opisał William Robert Ogilvie Grant w 1896 roku.

Biotop

Małpożer zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe oraz wilgotne i cieniste lary galeriowe. Preferuje głównie lasy pierwotne w niedostępnych wzgórzach o bardzo stromych ścianach. Jego liczebność spada, należy do najbardziej zagrożonych ptaków drapieżnych na świecie. Jest ptakiem na skraju wymarcia - ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I). Do głównych zagrożeń zaliczyć można degradację siedlisk oraz intensyfikacje rolnictwa.

Lęgi

Małpożer przystępuje do rozrodu raz na dwa lata. Rozród odbywa się od września do grudnia. Gnieździ się na drzewie. Gniazdo ma średnicę 1,5 metra. Małpożer tworzy pary monogamiczne. Samica składa tylko jedno jajo. Oboje rodzice pełnią opiekę nad potomkiem. Inkubacja jaja trwa około 60 dni. Młode usamodzielnia się po 4-5 miesiącu, ale pozostaje przy rodzicach do około półtora roku. Samica osiąga dojrzałość w piątym roku życia, samce dojrzewają później, w siódmym roku. Małpożer żyje do 30 lat.

Pokarm

Małpożer jest ptakiem drapieżnym. Mimo nazwy nie pożywia się wyłącznie małpami. W jego diecie znaleźć można zwierzęta kręgowe (gady, ptaki i ssaki).

Bibliografia

 1. “http://www.edgeofexistence.org”; data dostępu: 2020-03-02
 2. “http://eagleencyclopedia.org”; data dostępu: 2020-03-02
 3. “http://www.globalraptors.org”; data dostępu: 2020-03-02
 4. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-03-02
 5. “https://cites.org”; data dostępu: 2020-03-02
Małpożer, fot. shutterstock Małpożer, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Małpożer, fot. shutterstockMałpożer, fot. shutterstock
Małpożer, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Gatunek:Małpożer
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź