Nartnik duży (Gerris lacustris)

Nartnik duży jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem. Zamieszkuje niemal całą Eurazję i północne skraje Afryki. W Polsce spotykany na całym obszarze kraju. Owad pospolity.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Nartnik duży należy do rzędu pluskwiaki (Hemiptera). Posiada wydłużone i smukłe ciało. Na ciele oraz odnóżach występują włoski. Włoski pokryte są wydzieliną tłuszczową. Głowa jest mała, wyposażona w parę oczu złożonych, parę czułek oraz w aparat gębowy kłująco ssący. Czułki są czteroczłonowe, dłuższe od głowy. Nartnik wyposażony jest w trzy pary odnóży. Pierwsza para odnóży jest krótka, załamana. Odnóża środkowe i tylne są silnie wydłużone i cienkie. U części osobników (zimujących) występują skrzydła. Ubarwienie ciała brązowo szare. Spód ciała jest jaśniejszy. Dymorfizm płciowy zaznacza się w wielkości ciała. Samice są większe od samców.
Czy wiesz, że...Nartnik duży na odnóżach posiada niezwilżalne włoski, zapobiegające zatonięciu.

Biologia

Nartnik duży zamieszkuje prawie każdy dostępny akwen wodny od dużych jezior i zbiorników zaporowych, po stawy, małe oczka wodne i kałuże. Jest również spotykany na powierzchni wolno płynących rzek i potoków. Bardzo szybko zasiedla nowo powstałe zbiorniki wodne. Zimę spędza na lądzie zagrzebany w zeschłych liściach, w ściółce lub w mchu. Porusza się po powierzchni wody ruchem ślizgowym, wykorzystując napięcie powierzchniowe wody. Nartnik duży jest drapieżny. Żywi się głównie bezkręgowcami (owadami i ich larwami które wpadły do wody). Swoje ofiary chwyta przednimi odnóżami. Dorosłe spotykane są od kwietnia do października. Przechodzi przeobrażenie niezupełne. Do rozrodu przystępuje od marca. Występują dwa pokolenia w roku. Pierwsze pokolenie pojawia się na wiosnę, drugie w lecie. Samica składa jaja pod powierzchnią wody (na roślinność lub na kamienie). Może złożyć do 20 jaj. Rozwój trwa do około 4 tygodni. Larwy po wyjściu z osłon jajowych wypływają na powierzchnię. Osobniki dorosłe zimują.

Bibliografia

  1. Sandner H.; “Zwierzęta świata. Owady”; PWN; 1976-00-00
  2. pod red. Zasieczna B.; “Encyklopedia przyrody. Fauna i flora Europy”; Muza SA; 2002-00-00
  3. “https://aquaticbugs.com”; data dostępu: 2019-03-10
Nartnik duży James Lindsey at Ecology of Commanster [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Para nartników
Nartnik duży

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Nartnikowate
Rodzaj:Gerris
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź