Naso annulatus (Naso annulatus)

Źródło: Corel Stock Photo
Osiągający metr długości Naso annulatus zamieszkuje tropikalne wody na długości geograficznej od 32°N-32°S. Spotykamy go zarówno na Oceanie Pacyficznym, jak i Indyjskim. Występuje na wschodnim wybrzeżu Afryki, również w rejonie archipelagu Maskareny. Na Oceanie Spokojnym odnotowany na wyspach Polinezji Francuskiej, Hawajach, wokół wód Japonii oraz na wyspie Lord Howe.
  1. Wygląd
  2. Tryb życia
  3. Pokarm
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Wygląd

Kolor ciała Naso annulatus jest jasnobrązowy przechodzący czasem w szary. Płetwa grzbietowa jest u nasady jaśniejsza a w okolicy płetwy odbytowej u osobników młodocianych występuje często biała obrączka. Cechą, która wyróżnia tę rybą z pośród gatunków należących do rodziny Acanthuridae jest długi, szpiczasty róg wyrastający na wysokości oczu. Wyrostek ten może być tak długi jak głowa ryby. Masywne ciało Naso annulatus zakończone jest wąskim przewężeniem, za którym zaczyna się płetwa ogonowa. Na początku  tej płetwy po lewej stronie występują dwa silne i stożkowate wyrostki.
Czy wiesz, że...Odnotowano przypadki zatrucia ciguatoksynami po spożyciu Naso annulatus przez ludzi.

Tryb życia

Osobniki młodociane zasiedlają czyste, bardzo płytkie strefy mórz, ponieważ często je można spotkać na głębokości 1 m pod powierzchnią wody, natomiast osobniki dorosłe nie występują głębiej niż na 25 m. Należy do gatunków nekto–bentosowych. W nocy szuka schronienia w szczelinach raf koralowych. Osobniki z gatunku Naso annulatus łączą się w pary podczas tarła.

Pokarm

Żeruje głównie w dzień na dużym zooplanktonie, czasem w skład jego diety wchodzą glonach bentosowe.
Naso annulatus, whitemargin unicornfish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Naso annulatus, whitemargin unicornfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Pokolcowate
Rodzaj:Naso
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź