Naso hexacanthus (Naso hexacanthus)

Źródło: Corel Stock Photo
Mieszkaniec Oceanu Indo - Pacyficznego od Morza Czerwonego oraz wschodniego wybrzeża Afryki łącznie z wyspami Mascarene aż do Hawai (USA), Markizach oraz wysp Ducie. W północnej części odnotowany na południu Japonii, natomiast na południu na wyspie Lord Howe. Jest gatunkiem żyjącym w wodach morskich oraz brakicznych występującym stale w rejonach raf koralowych do głębokości 150 metrów.
  1. Wygląd
  2. Tryb życia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Wygląd

Kształt ciała jest bardzo wrzecionowaty, natomiast ubarwienie szaro aksamitne lub zielono-brązowe oraz jasne na części brzusznej. Osobniki dorosłe osiągają długość 75 cm oraz nie posiadają rogu na głowie. U osobników młodocianych na płetwie ogonowej występuje obramowanie.

Tryb życia

Należy do gatunków nektobentosowych czyli przebywających zarówno w toni wodnej, jak i przy dnie. Może występować pojedynczo lub w małych skupiskach. Najbardziej aktywny jest w ciągu dnia, i właśnie o tej porze żywi się głównie zooplanktonem takim jak larwy krabów, osłonic oraz czerwonymi glonami. Jest gatunkiem, który nie jest trujący. Jest gatunkiem wykorzystywanym w rybołówstwie, wędkarstwie sportowym oraz w akwarystyce.
Naso hexacanthus Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Naso hexacanthus

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Pokolcowate
Rodzaj:Naso
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź