Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides)

von MetalMachine (Eigenes Werk) [GFDL oder CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Nasosznik trzęś jest gatunkiem kosmopolitycznym, występuje prawie wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Jest bardzo pospolity w Europie, w północnej i południowej Afryce, Południowo-wschodniej Azji, wschodniej Australii oraz w obu Amerykach.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Nasosznik trzęś ma ciało prześwitujące, zbudowane z głowotułowia i odwłoka. Barwa ciała szaro żółtawa. W środkowej części głowotułowia znajduje się ciemna plama. Posiada 8 oczu. Głowotułów wyposażony jest w z 6 par odnóży, w tym cztery pary odnóży krocznych. Na końcu pazurów szczękoczułkowych występują gruczoły jadowe. Narządy kopulacyjne samców umiejscowione są na drugiej parze odnóży (nogogłaszczkach). Odwłok smukły, owalny. Na środku odwłoka znajduje się ciemny pas. W tylnej części odwłoka usytuowane są kądziołki przędne. Nogi bardzo długie (5-6 kronie dłuższe od ciała) i cienkie. Pierwsza para odnóży krocznych jest najdłuższa. Przez swój wygląd może być mylony z kosarzem. Samce są mniejsze od samic.
Czy wiesz, że...Wbrew powszechnie powtarzanemu mitowi nasosznik trzęś nie ma najsilniejszego jadu na świecie. Może przekłuć skórę człowieka, lecz robi to niezwykle rzadko wywołuje jedynie niewielkie zaczerwienienie.

Biologia

Nasosznik trzęś jest silnie związany z człowiekiem. Spotykany jest w prawie każdym budynku wybudowanym przez człowieka. Zamieszkuje często używane pomieszczenia: łazienki, kuchnie, korytarze. Zamieszkuje także jaskinie. Gdy jest zaniepokojony potrząsa siecią. Występuje przez cały rok. Organizm rozdzielnopłciowy. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Po kopulacji samica może zjeść samca. Samica składa jaja do kokona, który nosi ze sobą. Z jaj po 2-3 tygodniach wylęga się 20-40 młodych. Dojrzałość płciową osiąga między 5 a 6 wylinką. W zimie przechodzi w stan spoczynku. Żyje do 3 lat, samce krócej od samic. Jest drapieżnikiem. Swoje ofiary łapie w utkaną sieć. Żywi się innymi pająkami (nawet najbardziej jadowitymi) oraz owadami. Jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka.
Nasosznik trzęś z młodymi von MetalMachine (Eigenes Werk) [GFDL oder CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Nasosznik trzęś z młodymiNasosznik trzęś z ofiarą
Nasosznik trzęś z młodymi

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Pająki
Rodzaj:Pholcus
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź