Nawałnik burzowy (Hydrobates pelagicus)

Nawalnik burzowy. By Júlio Reis (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Najmniejszy pośród nawałników, wielkości wróbla (Passer domesticus). Do naszego kraju wyjątkowo zalatuje (jest to zaledwie kilka stwierdzeń). Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Gatunkami podobnymi są nawałnik duży (Oceanodroma leucorhoa) oraz nawałnik żółtopłetwy (Oceanites oceanicus).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób ciemny, wąski, haczykowaty. Nozdrza rurkowate. Głowa mała. Szyja krótka. Ubarwienie niemal całego ciała ciemnobrązowe. Kuper biały. Skrzydła spiczaste, stosunkowe krótkie. Ogon prostokątny. Nogi cienkie, czarne. W locie na spodzie skrzydeł widoczny biały, szeroki pas. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Osobniki młodociane przypominają dorosłe, choć w świeżym upierzeniu na wierzchu skrzydeł jasny, wąski pasek.
Czy wiesz, że...Nawałniki należą do najmniejszych ptaków morskich.

Występowanie

Występuje głównie na wyspach i u wybrzeży północno-wschodniego Atlantyku. Gniazduje między innymi na Wyspach Owczych i wybrzeżach Norwegii, Islandii, Wysp Brytyjskich i północno-zachodniej Francji i zachodnim Morzu Śródziemnym. Poza sezonem lęgowym w większości pozostaje na obszarze gniazdowania, jednak spotykany jest również na niemal całym Oceanie Atlantyckim.

Biotop

Większość życia spędza na otwartym morzu. Do rozrodu przystępuje na skalistych wyspach i w niedostępnych miejscach na wybrzeżach.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w koloniach, w sąsiedztwie wody, w norach oraz w szczelinach skalnych. Gniazdo bez albo z małą ilością wyściółki. Przystępuje do jednego lęgu w roku lub rzadziej. Samica składa jedno jasne jajo. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi 38-50 dni. Osobniki młodociane uzyskują zdolność lotu po 65-73 dniach. Dojrzałość płciową osiąga w czwartym bądź w piątym roku życia.

Pokarm

Pożywia się zarówno bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami) jak i zwierzętami kręgowymi (rybami), zjada także podroby wyrzucone z kutrów rybackich. Pokarm chwyta z powierzchni wody.
Nawalnik burzowy. By Júlio Reis (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Nawalnik burzowy. By Júlio Reis (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Nawalnik burzowy. By Júlio Reis (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Rurkonose
Rodzina:Nawałniki
Rodzaj:Hydrobates
Zobacz także
Po co ptakom węch?
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź