Nefrytek królewski (Holacanthus ciliaris)

Gatunek zamieszkujący w tropikalne wody Zachodniego Atlantyku: od Florydy (USA) oraz Zatoki Meksykańskiej do Brazylii. Spotykany również we wschodniej część Atlantyku na kamienistych wsypach St. Paul'. Maksymalnie może pływać do głębokości 70 m.
  1. Morfologia
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Morfologia

Kolor ciała osobnika dorosłego jest fioletowo niebieskie z żółto – pomarańczową obwódka na łuskach. Głowa powyżej oczu jest ciemno niebieska i znajduje się tam również duża czarna kropka z niebieskim obramowaniem. Poniżej oczu ubarwienie ryby może być zielonkawo – żółte z niebieskimi ustami, podgardlem i częścią piersiową. Płetwa ogonowa oraz płetwy piersiowe są całkowicie żółte oraz pod płetwami piersiowymi znajduje się duża niebieska plama. Osobniki dorosłe mogą osiągać maksymalnie 45 cm długości oraz najcięższy złapany osobnik ważył około 1,6 kg.
Czy wiesz, że...
  • Osobniki młodociane wykazują zachowania czyszczące inne ryby i zjadają pasożyty zewnętrzne z ich ciał

Biologia

Holacanthus ciliaris zwykle pływa samotnie lub łączy się w pary w trakcie rozrodu. Większość swojego życia spędza wśród koralowców, poruszając się między nimi z gracją. Jego dieta składa się głownie z gąbek morskich, jednak czasami również zjada niewielkie ilości alg morskich, osłonic, polipami jamochłonów oraz mszywiołami. Gatunek spożywany w celach komercyjnych oraz hodowany w akwariach. Odnotowany przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu ryb.

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź