Nefrytek trójbarwny (Holacanthus tricolor)

Nefrytek trójbarwny, fot. RLS Photo/Shutterstock
Gatunek tropikalny zasiedlający morskie wody Zachodniego Atlantyku od stanu Georgia (USA) poprzez Bermudy i północną część Zatoki Meksykańskiej dalej na południe do stanu Satan Catarina w Brazylii. Maksymalnie może pływać do głębokości 92 m jednak zwykle spotykany jest płycej (35m). Gatunek stale związany z ekosystemem raf koralowych, występuje w rejonach skalistych oraz miejscach dużego wzrostu korali.
  1. Morfologia
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Morfologia

Ubarwienie Holacanthus tricolor składa się z trzech kolorów. Pierwszy z nich czarny zajmuje większość część tułowia oraz płetwę grzbietową oraz odbytową. Drugi, żółty pokrywa przednią część ciała ryby wraz z głową oraz płetwami piersiowymi oraz płetwę ogonową. Natomiast zakończenie płetwy odbytowej oraz pokryw skrzelowych jest koloru pomarańczowego. Osobniki dorosłe osiągają maksymalnie 35 cm długości. Osobniki młodociane zdecydowanie różnią się ubarwieniem od form dorosłych. Są one całkowicie żółte z wyjątkiem czarno niebieskiej kropki w górnej partii tułowia. Wraz ze wzrostem kropka ta rozszerza się na większą część tułowia co w konsekwencji zmienia ubarwienie Holacanthus tricolor  na czarne.

Biologia

Należą do wszystkożerców, które spożywają głównie osłonice, gąbki, koralowce oraz nie pogardzą również glonami morskimi. Osobniki młodociane często przebywają w towarzystwie koralowców posiadających właściwości parzące. Ryba poławiana w celach konsumpcyjnych. Odnotowany przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu ryb.
Nefrytek trójbarwny, fot. RLS Photo/Shutterstock Nefrytek trójbarwny, fot. RLS Photo/Shutterstock

Galeria zdjęć

Nefrytek trójbarwny, fot. RLS Photo/ShutterstockNefrytek trójbarwny, fot. J.T. Lewis/Shutterstock
Nefrytek trójbarwny, fot. Peter Douglas Clark/ShutterstockNefrytek trójbarwny, fot. Jesus Cobaleda/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź