Nereida różnokolorowa zamieszkuje zachodnią i północno-zachodnią Europę od Morza Bałtyckiego, przez Morze Północne, wybrzeże Wysp Brytyjskich, wschodnie wybrzeże Atlantyku po basen Morza Śródziemnego i Morze Czarne. Introdukowana była do wód u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej.
Budowa
Nereida różnokolorowa ma ciało zbudowane z odcinka głowowego, tułowia i pygidum. Barwa ciała jest różnorodna, od zielonkawej przez czerwoną, brązową do żółtawej z czerwoną linią po stronie grzbietowej. Nereida różnokolorowa gdy dojrzewa zmienia swoją barwę ciała, zwykle z brązowawej lub czerwonawo pomarańczowej na jasno zieloną. Ciało jest spłaszczone, wydłużone, silnie zwężające się ku końcowi. Odcinek głowowy nie jest wyraźnie zaznaczony i składa się z dwóch segmentów. Na głowie znajduje się para krótkich czułek oraz para głaszczek, a także dwie pary oczu. Otwór gębowy znajduje się po brzusznej stronie płata gębowego. Występuje metameria homonomiczna. Ciało podzielone jest na segmenty, i zbudowane jest z 90 do 120 metamerów. Posiada parapodia na każdym segmencie, służące do poruszania się.Biologia
Nereida różnokolorowa występuje w słonych, morskich wodach. Znosi bardzo duże wahania zasolenia. Spotykana jest nawet w lekko słonawych wodach w ujściach rzek. Preferuje lekkie podłoże piaszczyste lub muliste z obecnymi kamieniami na dnie. Prowadzi przydenny tryb życia. Buduje nory, do 20 cm głębokości. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Do rozrodu przystępuje na wiosnę. Samica uwalnia jaja do nory, a samiec je zapładnia. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Do zapłodnienia zachodzi w wodzie. W rozwoju występuje larwa – trochofora. Po upływie 10-14 dni larwa opuszcza norę. Dojrzewa zwykle w pierwszym roku, jednakże do rozrodu przystępuje dopiero w trzecim roku życia. Dorosłe jakiś czas po rozrodzie giną.
Odżywianie
Nereida różnokolorowa jest zwierzęciem wszystkożernym. Żywi się fito i zooplanktonem oraz drobnymi szczątkami organicznymi, które wyłapuje w wodzie.