Nereida różnokolorowa (Hediste diversicolor)

Nazywany/a też: nereida różnobarwna

By User:M.Buschmann (Image:Nereis diversicolor.jpg) [Public domain], via Wikimedia Commons
Nereida różnokolorowa zamieszkuje zachodnią i północno-zachodnią Europę od Morza Bałtyckiego, przez Morze Północne, wybrzeże Wysp Brytyjskich, wschodnie wybrzeże Atlantyku po basen Morza Śródziemnego i Morze Czarne. Introdukowana była do wód u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Odżywianie
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Budowa

Nereida różnokolorowa ma ciało zbudowane  z odcinka głowowego, tułowia i pygidum. Barwa ciała jest różnorodna, od zielonkawej przez czerwoną, brązową do żółtawej z czerwoną linią po stronie grzbietowej. Nereida różnokolorowa gdy dojrzewa zmienia swoją barwę ciała, zwykle z brązowawej lub czerwonawo pomarańczowej na jasno zieloną. Ciało jest spłaszczone, wydłużone, silnie zwężające się ku końcowi. Odcinek głowowy nie jest wyraźnie zaznaczony i składa się z dwóch segmentów. Na głowie znajduje się para krótkich czułek oraz para głaszczek, a także dwie pary oczu. Otwór gębowy znajduje się po brzusznej stronie płata gębowego. Występuje metameria homonomiczna. Ciało podzielone jest na segmenty, i zbudowane jest z 90 do 120 metamerów. Posiada parapodia na każdym segmencie, służące do poruszania się.
Czy wiesz, że...Nereida różnokolorowa jest wykorzystywana jako organizm modelowy w badaniach laboratoryjnych.

Biologia

Nereida różnokolorowa występuje w słonych, morskich wodach. Znosi bardzo duże wahania zasolenia. Spotykana jest nawet w lekko słonawych wodach w ujściach rzek. Preferuje lekkie podłoże piaszczyste lub muliste z obecnymi kamieniami na dnie. Prowadzi przydenny tryb życia. Buduje nory, do 20 cm głębokości. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Do rozrodu przystępuje na wiosnę. Samica uwalnia jaja do nory, a samiec je zapładnia. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Do zapłodnienia zachodzi w wodzie. W rozwoju występuje larwa – trochofora. Po upływie 10-14 dni larwa opuszcza norę. Dojrzewa zwykle w pierwszym roku, jednakże do rozrodu przystępuje dopiero w trzecim roku życia. Dorosłe jakiś czas po rozrodzie giną.

Odżywianie

Nereida różnokolorowa jest zwierzęciem wszystkożernym. Żywi się fito i zooplanktonem oraz drobnymi szczątkami organicznymi, które wyłapuje w wodzie.
Nereida różnokolorowa By User:M.Buschmann (Image:Nereis diversicolor.jpg) [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Nereida różnokolorowa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Wieloszczety
Rodzina:Nereidy
Rodzaj:Hediste
Indeks nazw polskich - gromada Wieloszczety
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź