Nestor kaka (Nestor meridionalis)

Nazywany/a też: kaka, papuga kaka

Nestor kaka należy do rodziny kakapowate (Strigopidae). Posiada szarawy, masywny, zakrzywiony dziób z dłuższą szczęką górną. Tęczówki są ciemnobrązowe. Czoło, ciemię i kark są szaro białe. Na karku znajduje się czerwona pół-obroża. Policzki są żółtawe lub pomarańczowe. Wierzch jest oliwkowo brązowawy. Spód czerwony. Tułów jest krępy. Ogon jest krótki. Nogi są szarawe. Samice posiadają krótsze i mniej zakrzywione dzioby.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Nestor kaka jest endemitem Nowej Zelandii. Papuga ta zamieszkuje Wyspę Północna i Południową oraz Great Barrier Island i Stewart Island. Na Wyspie Południowej spotykana jest głównie w Andach Południowych i w Fiordlandzie. Liczba papug zamieszkujących największe wyspy drastycznie spada. Populacje z niewielkich wysp wolnych od drapieżników są stabilne.
Czy wiesz, że...Nestor kaka została opisana przez Johanna Friedricha Gmelina w 1788 roku.

Biotop

Nestor kaka występuje w różnorodnych lasach nizinnych, wyżynnych i górskich. Ptak towarzyski. Żyje w parach bądź w małych grupach. Jest gatunkiem osiadłym. Prowadzi dzienny tryb życia, ze szczytem aktywności przypadającym rano i po południu. Jej liczebność maleje. Na liście IUCN jest gatunkiem zagrożonym wymarciem (kategoria EN). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik II). Do głównych zagrożeń zaliczyć można utratę siedlisk oraz ssaki drapieżne (między innymi gronostaje).

Lęgi

Nestor kaka przestępuje do rozrodu od września do marca. Gnieździ się na drzewach, na wysokości od 3 do 6 metrów. Gniazdo wyścielone jest wiórami. Samica składa 3-4 białawe jaja. Czas wysiadywania jaj wynosi 24 dni. Opiekę nad potomstwem pełnią oboje rodzice. Wysiadywaniem jaj zajmuje się samica. W tym czasie samiec dostarcza pożywienie. Młode pozostają w gnieździe do 9-10 tygodni. Niezależność uzyskują po siedmiu miesiącach. Nestor kaka osiąga dojrzałość płciową w pierwszym roku życia. Jest ptakiem długowiecznym, żyje do ponad 40 lat.

Pokarm

Nestor kaka jest ptakiem wszystkożernym. Żywi się pokarmem roślinnym (owocami, nasionami, nektarem, pąkami i kwiatami) oraz zwierzętami bezkręgowymi (owadami i ich larwami).
Nestor kaka By Small [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Nestor kakaNestor kaka
Nestor kaka

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Papugowe
Rodzina:Kakapowate
Rodzaj:Nestor
Gatunek:Nestor kaka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź