Długość ciała 1,4-1,6 m, ogona 40-55 cm, masa 55-125 kg. Samiec jest większy od samicy, samice są ponadto pozbawione rogów, które u samców osiągają długość do 80 cm. Ma ciemne ubarwienie, długie włosy pod szyją i wzdłuż brzucha, niewyraźne paski na ciele, nogi jasnobrązowe na dole.
- Występowanie
- Tryb życia
- Odżywianie
- Rozmnażanie i rozwój
- Systematyka
- Galeria zdjęć
Tereny południowej Afryki: Malawi, Zimbabwe, Mozambik, RPA. Preferuje zarośla i nadrzeczne lasy oraz lasy galeriowe ze stałym dostępem do wody, choć jest spotykana również na równinnej i pagórkowatej
sawannie trawiastej oraz suchej sawannie krzewiastej.
Jest aktywna w ciągu dnia i o zmierzchu, z przerwą w godzinach południowych. Żyje w niewielkich, niestabilnych
stadach, liczących do 30 osobników, złożonych z samic i ich młodych oraz 1-2 samców. Terytoria oznaczają przez zachowania imponujące z nastroszoną grzywą i zwolniony chód, podczas którego wysoko unoszą
kończyny przednie. Terytoria osiadłych zwierząt często się pokrywają. Na bogatych żerowiskach i przy wodopojach często zbiera się wiele antylop.
Żywi się głównie roślinnością wodną, ale nie tylko. Aby dostać się do wyżej położonych liści, potrafi stanąć na tylnych nogach.
Podczas
zalotów samiec podąża za samicą, obwąchuje jej pachwiny i okolice nasady ogona, ociera się w biegu i wskakuje na nią. W czasie krótkiej rui – trwającej tylko dwa dni – samica jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez sześć godzin. Po ciąży trwającej około 8 miesięcy na świat przychodzi jedno młode o masie 4-5 kilogramów, które przez 2-3 tygodnie pozostaje w ukryciu. Niale osiągają dojrzałość płciową w wieku 1,5 roku. Do wrogów tego gatunku należą lwy i lamparty, młode atakowane są przez ptaki drapieżne, pytony i pawiany.