Niebieski smok (Glaucus atlanticus)

Nazywany/a też: błękitny anioł, jaskółka morska

By Glaucus_atlanticus_1.jpg: Taro Taylor from Sydney, Australiaderivative work: dapete (Glaucus_atlanticus_1.jpg) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons
Zasięg występowania niebieskiego smoka obejmuje prawdopodobnie wszystkie oceany na świecie. Spotykany jest głównie w wodach w pobliżu Australii, południowej Afryki, Europy i południowej Azji.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Niebieski smok jest ślimakiem z rzędu nagoskrzelne (Nudibranchia). Jego ciało jest wydłużone i spłaszczone, zwężające się ku końcowemu odcinkowi. Spód ciała i grzbiet nieco się różnią ubarwieniem. Barwa strony grzbietowej jest srebrzysto szara. Strona spodnia jest niebiesko biała. W gardzieli znajduje się tarka pokryta rzędami chitynowych zębów. Ślimak ten ma sześć kończyn, rozgałęziających się promieniście i tworzących wypustki. Gatunkiem podobnym jest Glaucilla marginata, osiągający jednak znacznie mniejsze rozmiary ciała.
Czy wiesz, że...Niebieski smok podkrada komórki parzydełkowe innym zwierzętom (między innymi żeglarzowi portugalskiemu) do obrony oraz zdobywania pożywienia. Po pożywieniu się parzydełkowcem niestrawione komórki parzydełkowe z układu trawiennego wędrują do końców wypustek (cerat) i służą jako żądło. Został opisany w 1777 roku przez Johanna Reinholda Forstera.

Biologia

Niebieski smok zamieszkuje toń wodną wód oceanicznych w strefie tropikalnej i ciepłej umiarkowanej. Sporadycznie pojawia się na plażach wyrzucony masowo przez fale. Unosi się do góry nogami, głową skierowaną w dół. Jego barwy ciała są w tonacjach niebieskich, aby wmieszać go w otoczenie i chronić przed potencjalnymi drapieżnikami. Strona brzuszna, unosząca się na powierzchni ma barwy wody (co stanowi ochronę przed ptactwem wodnym). Strona grzbietowa z kolei skierowana jest w stronę dna, ma to za zadanie zmylić ryby drapieżne. Jest organizmem hermafrodytycznym. Po kopulacji składa sznury jaj na kawałki drewna bądź szczątki ofiar. Złożone jaja mogą również unosić się w wodzie. Jeden sznur zawiera od 12 do 96 białawych jaj i mierzy do 17 mm. Niebieski smok jest drapieżny. W jego diecie znaleźć można zwierzęta bezkręgowe takie jak parzydełkowce (żeglarz portugalski), mięczaki (tratewnik jantina). Komórki parzydełkowe które przechowuje mogą stanowić zagrożenie dla człowieka.
Niebieski smok By Glaucus_atlanticus_1.jpg: Taro Taylor from Sydney, Australiaderivative work: dapete (Glaucus_atlanticus_1.jpg) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Niebieski smokNiebieski smok
Niebieski smok

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Ślimaki
Rodzina: Glaucidae
Rodzaj: Glaucus
Indeks nazw polskich - gromada Ślimaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź