Nocek łydkowłosy (Myotis dasycneme)

Nazywany/a też: nocek kosmaty, nietoperz łydkowłosy

Nocek łydkowłosy. By Gilles San Martin from Namur, Belgium (Myotis dasycneme) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Średniej wielkość nietoperz. Pysk krótki, barwy czerwonawo brązowej. Uszy stosunkowo szerokie, szarobrązowe. Koziołek lekko wygięty, nie dłuższy niż połowa ucha, z zaokrąglonym zakończeniem. Sierść gęsta. Ubarwienie futra po stronie grzbietowej w szarobrązowych tonacjach. Spód ciała jaśniejszy, białoszary. Skrzydła szerokie. Błona skrzydeł osadzona jest u nasady stóp. Stopy duże. Golenie owłosione. Ostroga bez płatka skórnego. Dymorfizm płciowy oznacza się w drugorzędowych cechach płciowych, widocznych tylko przy schwytaniu. U młodych osobników pysk jest ciemniejszy, a futerko szarawe.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zwierzę występuje wyspowo w strefie umiarkowanej Eurazji od północnej Francji, przez kraje Beneluxu, południową Szwecję, północne Niemcy, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Ukrainę, Białoruś, kraje bałtyckie i południową Rosję po Ałtaj.
Czy wiesz, że...Swoje ofiary chwyta z powierzchni wody skrzydłem, a także stopami.

Tryb życia

Preferuje nizinne obszary obfitujące w zbiorniki wodne, stawy, jeziora oraz wolno płynące rzeki i kanały. Zimuje zwykle w górach. Wędruje na średnie odległości. Za kryjówki letnie służą strychy kościołów, poddasza budynków oraz dziuple. Samice tworzą kolonie rozrodcze (od 20 do 300 osobników). Samce żyją pojedynczo lub w małych koloniach (do 40 osobników). Korzysta z wielu kryjówek. W koloniach występuje wspólnie z m.in. karlikiem drobnym. Zimuje pojedynczo bądź gromadnie w jaskiniach, sztolniach, piwnicach. Hibernacja trwa od października do marca. Dożywa maksymalnie do 20 lat. W Polsce gatunek rzadki, objęty ochroną ścisłą. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje jako gatunek zagrożony wymarciem (kategoria EN). Według Czerwonej Listy IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT).

Odżywianie

Ssak owadożerne. W jego diecie dominują muchówki oraz chruściki, poza tym żywi się chrząszczami, motylami oraz pająkami. Na żerowiska wylatuje po zmierzchu. Poluje w głównej mierze nad taflą wody, a także nad łąkami oraz trzcinowiskami.

Rozmnażanie i rozwój

Gody odbywają się (w sierpniu i wrześniu) w budynkach, dziuplach, jaskiniach. W tym okresie samice są zaplemnione. Do zapłodnienia dochodzi po wybudzeniu się ze snu zimowego. Młode przychodzą na świat w czerwcu. Samica rodzi jedno, rzadziej dwa młode. Po niecałym miesiącu młode uzyskują zdolność lotu. Samice stają się dojrzałe płciową w drugim roku życia.
Nocek łydkowłosy. By Gilles San Martin from Namur, Belgium (Myotis dasycneme) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons Nocek łydkowłosy. By Gilles San Martin from Namur, Belgium (Myotis dasycneme) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Nocek łydkowłosy. By Gilles San Martin from Namur, Belgium (Myotis dasycneme) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Mroczkowate
Rodzaj:Myotis
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź