Nur czarnoszyi (Gavia arctica)

Nur czarnoszyi/Wikipedia
Ptak mniejszy od gęgawy (Anser anser). W Polsce bardzo nieliczny gatunek regularnie zimujący i nieliczny na przelotach. Dawniej sporadycznie przystępował do lęgów. Poza lęgami towarzyski. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna czerwona. Dziób klinowaty, z zagiętym grzbietem. Czoło strome. Potylica zaokrąglona. Szyja gruba i długa. Pierś wypukła. Tułów wydłużony. Skrzydła długie i wąskie. Nogi krótkie, przesunięte do tyłu. Ogon krótki. Na tylnej części ciała charakterystyczna biała plama. Osobniki obu płci są do siebie podobne. W szacie godowej głowa i tył szyi jasnoszare, podbródek oraz przód szyi czarne. Boki szyi i piersi w biało-czarne paski. Dziób ciemny. Wierzch ciała w czarno-biało wzór. Spód biały. Szata zimowa z ciemnoszarym wierzchem. Dziób jasnoszary, z ciemnym końcem. Przód szyi oraz pierś biała. Wierzch głowy, tył szyi szarobrązowe. Osobniki młodociane przypominają dorosłe w szacie zimowej, są jednak od nich nieco jaśniejsze, a wierzch jest delikatnie łuskowany. Tęczówka oczna czerwonobrązowa.
Czy wiesz, że...Pod wodą może przebywać do dwóch minut.

Występowanie

Występuje w północnej Eurazji: w Skandynawii, niemal całej Rosji, Kazachstanie i Mongolii. Na północy jego zasięg gniazdowania sięga aż po Ziemię Franciszka Józefa, Półwysep Tajmyr i Wyspy Nowosyberyjskie. Na wschodzie przekracza cieśninę Beringa i gniazduje na Półwyspie Sewarda na Alasce. Zimuje w pobliżu wybrzeży Europy i wschodnich wybrzeży Azji.

Biotop

Zwierzę zamieszkuje duże, niedostępne jeziora i bagna wśród tajgi. Zimuje na wodach przybrzeżnych i rzadziej zbiornikach śródlądowych oraz dużych rzekach.

Lęgi

Gatunek monogamiczny oraz terytorialny. Gnieździ się przy brzegu, na wyspach. Gniazdo w dołku lub w formie kopca, z roślin wodnych. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa od 1 do 3 oliwkowobrązowych, ciemno plamkowanych jaj. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi 28-30 dni. Po 1-2 dniach od wyklucia pisklęta opuszczają gniazdo. Po dwóch miesiącach młode zyskują zdolność lotu. Dojrzałość płciową w drugim bądź w trzecim roku życia.

Pokarm

Żywi się bezkręgowcami (skorupiakami, mięczakami) oraz kręgowcami (rybami, płazami). Nurkuje za pokarmem.
Nur czarnoszyi/Wikipedia Nur czarnoszyi/Wikipedia

Galeria zdjęć

Nur czarnoszyi/Wikipedia

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Nury
Rodzina:Nurowate
Rodzaj:Gavia
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź