Ogończa pastynak (Dasyatis pastinaca)

Nazywany/a też: ogończa, pastynak, płaszczka pastynak

By Liné1 (Picture taken with my IXUS 800 IS) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
Ogończa pastynak występuje w wodach przybrzeżnych zachodniej Europy. Na północy zasięg występowania sięga południowej Norwegi, następnie przez Morze Północne, Wyspy Brytyjskie, wody Francji, Hiszpanii i Portugalii po północno-zachodnie krańce Afryki. Zamieszkuje również Morze Śródziemne i Morze Czarne. Czasem przekracza Cieśniny Duńskie i wpływa do Bałtyku.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ciało romboidalne, grzbietobrzusznie spłaszczone. Pysk krótki, nieznacznie spiczasty. Oczy oraz tryskawki znajdują się na wierzchniej stronie ciała. Szeroki otwór gębowy oraz szczeliny skrzelowe (5 par) umiejscowione na spodniej stronie. Barwa wierzchu zmienna od żółtawej, oliwkowej po ciemnoszarą do ciemnobrązowej. Spód jasny, z ciemnym obrzeżem. Na grzbiecie występują zaokrąglone kolce. Płetwy piersiowe silnie rozwinięte, zaokrąglone, zrośnięte z bokami głowy i ciałem. Płetwy brzuszne małe. Płetwy grzbietowe oraz ogonowa nie występują. Trzon ogona mocno wydłużony (1,3-1,5 razy dłuższy od całego ciała) i cienki. Na trzonie występuje kil. U młodych na grzbiecie występują jasne plamy. Samice są większe od samców.
Czy wiesz, że...U ogończy pastynak na trzonie ogona występuje kolec połączony z gruczołem jadowy, którego ukłucie może powodować bolesne rany.

Biologia

Ogończa pastynak zamieszkuje płytkie wody morskie zwykle do 60 m, maksymalnie 200 m. Preferuje dno piaszczyste lub muliste. Spotykana jest również w ujściach rzek. Cechuje ją aktywność nocna. Dzień spędza zagrzebana na dnie. Ryba żyworodna. Do rozrodu przystępuje dwa razy w roku, między majem a wrześniem. Ciąża trwa 4 miesiące. Samica rodzi od 4 do 7 młodych. Młode po urodzeniu mierzą 10-12 cm. Samce osiągają dojrzałość płciową w szóstym roku życia, przy długości ciała 22-23 cm. Samice osiągają dojrzałość płciową w siódmym roku życia, przy długości ciała 24-38 cm. Żyje do 10 lat, w niewoli do 20. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Ryba jadalna. Żywi się dennymi rybami, mięczakami oraz skorupiakami.
By Liné1 (Picture taken with my IXUS 800 IS) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons By Liné1 (Picture taken with my IXUS 800 IS) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Liné1 (Picture taken with my IXUS 800 IS) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Ogończowate
Rodzaj:Dasyatis
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź