Ogorzałka (Aythya marila)

Fot. Marek Szczepanek
Samiec w upierzeniu godowym ma czarną głowę z zielonym połyskiem, czarną pierś i podogonie, boki białe, grzbiet popielaty w delikatne prążki. Samica jest brązowa z jaśniejszymi bokami i białym brzuchem, u nasady jej dzioba widać szeroki, białą obrączkę. Latem koło ucha można dostrzec białą plamę. Samiec w szacie spoczynkowej oraz osobniki młodociane są podobne do samicy.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Ogorzałka gniazduje na większych jeziorach z bogato rozwiniętą roślinnością wodną w strefie tundry, lasotundry i częściowo tajgi. Zimuje na wodach słonych i słonawych, w ujściach rzek.
Czy wiesz, że...

Występowanie

Areał lęgowy obejmuje zimne wybrzeża Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zimowiska znajdują się na wybrzeżach mórz, Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. W Polsce ogorzałka lęgnie się tylko wyjątkowo, jako przelotna i zimująca jest liczna na Bałtyku, w głębi kraju widywana bardzo rzadko.

Lęgi

Gniazdo buduje w krzakach, trawie lub turzycach, z reguły tuż przy wodzie. Jest ono czarą z suchej roślinności, wysłaną ciemnym puchem. W zniesieniu jest 6-13 zielonkawych jaj, które wysiaduje tylko samica przez 24-28 dni. To ona opiekuje się też pisklętami dopóki nie nauczą się latać, co następuje w wieku 6-7 tygodni. Ogorzałka wyprowadza 1 lęg w roku.

Pokarm

Odżywia się głównie pokarmem zwierzęcym (ślimaki, małe skorupiaki i owady wodne), który łowi w czasie nurkowania. Zjada też części roślin wodnych i nasiona.
Ogorzałka, Aythya marila, Greater Scaup Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Ogorzałka, Aythya marila, Greater Scaup

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Aythya
Gatunek:Ogorzałka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź