Orzechówka popielata (Nucifraga columbiana)

Orzechówka popielata, fot. shutterstock
Orzechówka popielata należy do rodziny krukowate (Corvidae). Tęczówka oczna jest ciemna. Dziób długi, ciemny, ostro zakończony. Głowa, płaszcz, tułów są szare. Skrzydła czarne. Lotki drugiego rzędu białe. Okolice nasady dzioba i gardło mogą być białawe. Ogon poza czarnymi środkowymi sterówkami jest biały. Pokrywy podogonowe białe. Nogi są czarne. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samice są nieco mniejsze od samców.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Orzechówka popielata występuje w górach zachodniej Ameryki Północnej: w południowo-zachodniej Kanadzie i zachodnich Stanach Zjednoczonych. Nie migruje na duże odległości, jest gatunkiem osiadłym lub odbywa migracje pionowe - w zimie przemieszcza się na niżej położone obszary, w lecie spotykana jest wyżej do około 3000 m n.p.m.
Czy wiesz, że...Orzechówka popielata na jesień ukrywa nasiona sosny, a następnie odnajduje większość z nich w zimie.

Biotop

Orzechówka popielata jest ściśle związana z drzewami iglastymi obszarów o klimacie umiarkowanym i chłodnym. W ciepłej części roku orzechówki występują w wysokogórskich lasach sosnowych, jodłowych i świerkowych, często blisko górnej granicy lasu. W zimie zamieszkują niżej położone lasy iglaste i mieszane. Ptak towarzyski, przebywa w małych grupach. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Lęgi

Orzechówka popielata gnieździ się na drzewie. Gniazdo zbudowane (zarówno przez samicę jak i samca) z gałązek, wyścielone jest korą, mchem, sierścią oraz trawą. Gatunek monogamiczny. Do rozrodu przystępuje w marcu. Samica składa od 2 do 4 jasnozielonych ciemno nakrapianych jaj. Inkubacja trwa 16-18 dni. Wysiadywaniem jaj zajmują się oboje rodzice. Po 18 dniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo. Orzechówka żyje do 17 lat.

Pokarm

Orzechówka popielata jest wszystkożerna. W głównej mierzę żywi się nasionami sosny. Ponadto żywi się bezkręgowcami (owadami,mięczakami), kręgowcami (innymi ptakami i ich jajami) oraz padliną.

Bibliografia

  1. “http://www.oiseaux-birds.com”; data dostępu: 2020-08-10
  2. “https://www.allaboutbirds.org”; data dostępu: 2020-08-10
  3. “https://www.audubon.org”; data dostępu: 2020-08-10
  4. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-08-10
Orzechówka popielata, fot. shutterstock Orzechówka popielata, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Orzechówka popielata, fot. shutterstockOrzechówka popielata, fot. shutterstock
Orzechówka popielata, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Krukowate
Rodzaj:Nucifraga
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź