Pakożer leśny (Speothos venaticus)

Nazywany/a też: pies leśny

Pakożer leśny należy do rodziny psowate (Canidae). Ubarwienie ciała jest rudobrązowe bądź ciemnobrązowe. Sierść jest gęsta. Głowa jest stosunkowo duża i szeroka. Szyja jest gruba. Pysk jest krótki. Uszy są zaokrąglane i krótkie. Tułów jest krępy. Kończyny i ogon są krótkie i ciemniejsze od reszty ciała.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Pakożer leśny zamieszkuje rozległy obszar południowej części Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Jego zasięg występowania rozciąga się od Panamy na północy po południową Brazylię, Paragwaj i północny kraniec Argentyny. W Ekwadorze i Kolumbii istnieją populacje występujące na zachód od Andów. Na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).
Czy wiesz, że...U pakożera leśnego zarówno samce jak i samice znaczą teren.

Tryb życia

Pakożer leśny obserwowany jest głównie w lasach. Zamieszkuje różnorodne obszary leśne: wilgotne lasy deszczowe, suche lesiste sawanny, lasy górskie do 1500 m n.p.m., lasy nadrzeczne, mokradła i namorzyny. Rzadziej występuje na trawiastych równinach. Spotykany jest również w lasach zniekształconych przez człowieka i na obszarach rolniczych, choć takie miejsca wybiera niechętnie. Prowadzi lądowo-wodny tryb życia. Zwierzę o aktywności dziennej, resztę dnia spędza w ukryciu (w norach czy w spróchniałych pniach). Jest towarzyski, żyje w stadzie liczącym do kilkunastu osobników.

Odżywianie

W diecie pakożera leśnego znaleźć można kręgowce (w głównej mierze ssaki, ponadto ryby, płazy, gady i ptaki).

Rozmnażanie i rozwój

Pakożer leśny jest monogamiczny. Do rozrodu przystępuje tylko para dominująca. Ciąża trwa 65-70 dni. Samica rodzi od 1 do 6 młodych. Młode po urodzeniu ważą 130-190 g. Po dwóch tygodnia młode otwierają oczy. Laktacja trwa 2-5 miesięcy. W tym czasie samiec dostarcza samicy pożywienie. W odchowie potomstwa uczestniczą oboje rodzice oraz członkowie stada. Pakożer leśny osiąga dojrzałość płciową w pierwszym roku życia. W niewoli żyje do 10 lat.
Pakożer leśny By Karelj [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Pakożer leśny
Pakożer leśny

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Rodzaj:Pakożer
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź