Parupeneus cyclostomus (Parupeneus cyclostomus)

Fot. Andrzej Kasiński
Gatunek zamieszkujący wody Oceanu Indo – Pacyficznego od Morza Czerwonego do Republiki Południowej Afryki. Na wschodnie występuje na Hawajach, wyspach Line, Markizach oraz wyspie Tuamotu, na północy natomiast na archipelagu Ryukyu. Odnotowany różnież na wybrzeżach Nowej Kaledonii oraz wyspie Rapa. Jest gatunkiem stale zamieszkującym rejony raf koralowych, maksymalnie do 100 metrów głębokości.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ubarwieni ciała osobników dorosłych jest żółto szare z jasno niebieskim obramowaniem łusek na z wyjątkiem części brzusznej. W okolicach oczu oraz na płetwie ogonowej znajdują się cienkie niebieskawe paski, natomiast w na początku płetwy ogonowej występuję jasnoniebieskie kropki. U osobników młodocianych występuje całkowicie żółte ciało oraz plamki występujące na części ogonowej mogą być jaśniejsze niż reszta ciała. Osobniki dorosłe osiągają długość 50 cm, a maksymalna odnotowana waga wynosiła 2,265 kg.

Biologia

Parupeneus cyclostomus  jest zaliczany do gatunków nekto – bentosowych. Osobniki młodociane tworzą małe ławice, natomiast osobniki dorosłe występują pojedynczo. Są drapieżnikami żywiącymi się w ciągu dnia. Ich dieta składa się głównie z małych ryb, skorupiaków takich jak krewetki, kraby oraz głowonogów i ślimaków. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciugatera po spożyciu mięsa ryb. Gatunek ten jest zarówno poławiany w celach komercyjnych ale również jest obiektem zainteresowań wędkarzy oraz częstym mieszkańcem akwariów morskich.
Parupeneus cyclostomus, Yellowsaddle goatfish Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Parupeneus cyclostomus, Yellowsaddle goatfishParupeneus cyclostomus, Yellowsaddle goatfish
Parupeneus cyclostomus, Yellowsaddle goatfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Barwenowate
Rodzaj:Parupeneus
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź