Parupeneus forsskali (Parupeneus forsskali)

Fot. Andrzej Kasiński
Gatunek zamieszkujący Ocean Indyjski od Morza Czerwonego aż do Zatoki Adeńskiej oraz jemeńskiego archipelagu Sokora. Przedostał się przez Kanał Sueski, dlatego też jest mieszkańcem Morza Śródziemnego. Występuje zarówno w wodach morskich jak i barakicznych. Jest gatunkiem żyjącym w strefie subtropikalnej oraz stale związanym z rejonami raf koralowych.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ubarwienie ciała osobników dorosłych jest szarozielone, łuski posiadają miejscami żółte obramowanie, natomiast strona brzuszna całkowicie biała z łuskami  w kolorze czerwieni. Przez prawie cała długość ciała na od pyska przez oko w kierunku płetwy ogonowej biegnie czarna gruba linia, która jest cechą wyróżniającą ten gatunek spośród rodziny Mullidea. Płetwa ogonowa jest żółta oraz na samym jej początku znajduje się nieregularna czarna kropka. Druga płetwa grzbietowa oraz płetwa odbytowa posiada cienki niebieski lub żółty pasek. Osobniki dorosłe osiągając maksymalnie 28 cm długości.
Czy wiesz, że...

Biologia

Parupeneus forsskali  jest bardzo popularnym gatunkiem Morza Czerwonego. Często przebywa w rejonach gdzie występuje piaszczyste podłoże blisko raf koralowych. Gatunek ten żywi się głównie małymi bezkręgowcami, które żyją w osadzie piaszczystym.
Parupeneus forsskali Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Parupeneus forsskali

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Barwenowate
Rodzaj:Parupeneus
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź