Pchła ludzka (Pulex irritans)

By Katja ZSM (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Pchła ludzka spotykana jest niemal na całym świecie, prócz obszarów polarnych. W największej liczbie zamieszkuje środkową i wschodnią Afrykę.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Drobny owad. Głowa mała, hipognatyczna. Czułki krótkie, trójczłonowe. Aparat gębowy kłująco – ssący. Ciało silnie bocznie spłaszczone, pokryte twardym oskórkiem. Na całym ciele występują szczecinki. Odwłok pięcioczłonowy. Skrzydła nie występują. Barwa ciała brunatna. Posiada trzy pary odnóży. Tylna para odnóży jest skoczna. Samice są większe od samców. Larwy różnią się wyglądem od postaci dorosłych, ciało robakowate, bez odnóży, aparat gębowy jest typu gryzącego.
Czy wiesz, że...Pchła ludzka jest żywicielem pośrednim tasiemca psiego (Dipylidium caninum). Ponadto może przyczyniać się do świądu skóry, a także przenosić choroby (tularemię, dżumę, pneumokoki).

Biologia

Pchły ludzkie znaleźć można nie tylko na ciele ludzi i innych kręgowców, ale także przebywają w rożnych miejscach często odwiedzanych przez zwierzęta - legowiskach, gniazdach, ludzkich łóżkach. Najczęściej spotykane są w gorącym klimacie tropikalnym. Obecnie stała się dosyć rzadka. Porusza się krocząc lub skacząc. Może skakać na duże odległości, do 2 m. Najliczniejsza w lecie i na jesień. Przechodzi przeobrażenie zupełne. Samica maksymalnie składa do 450 jaj. Jednorazowo samica może złożyć 4-5 jaj. Jaja są białe, owalne i mierzą ok. 0,5 mm. Jaja składane są w szpary podłóg, w dywanach, posłaniach zwierząt, na materacach. Po kilku (4-6) dniach wylęgają się larwy. Długość larwy wynosi ok. 0,6 mm. Rozwój larw trwa od dwóch do czterech tygodni. Po tym czasie przepoczwarza się. Po kolejnych kilku dniach przeobrażają się w postać dorosłą. Pasożyt zewnętrzny. Dorosłe pasożytują na kręgowcach (głównym żywicielem jest człowiek, żerują także na zwierzętach domowych i dzikich: ssakach, ptakach). Larwy żywią się resztkami organicznymi. Dorosłe owady żyją do kilku miesięcy.
Pchła ludzka By Katja ZSM (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Pchła ludzka

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Pchły
Rodzina:Pchłowate
Rodzaj:Pulex
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź