Pełzacz ogrodowy (Certhia brachydactyla)

Pełzacz ogrodowy, fot. Rudmer Zwerver/Shutterstock
Ptak rozmiarów kowalika (Sitta europaea). W naszym kraju jest bardzo licznym osiadłym gatunkiem lęgowym. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna ciemna. Nad okiem delikatna jasna brew. Dziób długi, lekko zakrzywiony w dół. Głowa duża. Sylwetka krępa. Wierzch ciała brązowy, w jasny wzór (dobrze kamuflujący się na korze). Spód biały. Boki ciała z brązowym nalotem. Skrzydła w białe, beżowe oraz czarne pasy. Na końcach skrzydeł wyraźny białe plamki. Sterówki sztywne (służące jako podpora). Dymorfizm płciowy oraz wiekowy niezaznaczony. Gatunek bardzo podobny do pełzacza leśnego (Certhia familiaris). Pełzacza ogrodowego rozróżnić można po krótszym tylnym pazurze oraz dłuższym dziobie. Są to jednak cechy trudne do uchwycenia w terenie.
Czy wiesz, że...W Polsce można spotkać dwa gatunki pełzaczy: ogrodowego (Certhia brachydactyla) oraz leśnego (Certhia familiaris). Gatunki te są bardzo do siebie podobne, najpewniej odróżnić je po śpiewie. Głos pełzacza ogrodowego brzmi „tit tit titerojtit”, natomiast pieśń u pełzacza leśnego jest dłuższa, zakończona trelem.

Występowanie

Pełzacze ogrodowe spotykane są w południowej, zachodniej i centralnej Europie, w Turcji, na Kaukazie oraz w Maroku i Algierii. Nie odlatują na zimę, zwykle koczują w pobliżu miejsc gniazdowania.

Biotop

Są związane z drzewami - zamieszkują głównie lasy liściaste i mieszane, luźne zadrzewienia, parki, ogrody, cmentarze.

Lęgi

Gniazdo za odstającą korą, w pęknięciach drzew bądź pomiędzy gałęziami. Gnieździ się także w szczelinach budynków. Gniazdo zbudowane jest z korzonków, mchów oraz traw, wyścielone jest piórami puchowymi oraz korą. Przystępuje do jednego lub dwóch lęgów w roku. Samica składa od 5 do 7 białych, rdzawo nakrapianych jaj. Czas wysiadywania wynosi około dwóch tygodni. Młode opuszczają gniazdo po 17 dniach, i jeszcze przez jakiś czas są dokarmiane przez oboje rodziców.

Pokarm

Żywi się bezkręgowcami (owadami, ich larwami oraz pajęczakami). Pożywienia wyszukuje w korze drzew.
Pełzacz ogrodowy, fot. Rudmer Zwerver/Shutterstock Pełzacz ogrodowy, fot. Rudmer Zwerver/Shutterstock

Galeria zdjęć

Pełzacz ogrodowy, fot. Rudmer Zwerver/ShutterstockPełzacz ogrodowy, fot. Martin Pelanek/Shutterstock
Pełzacz ogrodowy, fot. COULANGES/ShutterstockPełzacz ogrodowy, fot. Alba Casals Mitja/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Pełzacze
Rodzaj:Certhia
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź