Phoneutria fera (Phoneutria fera)

Nazywany/a też: wałęsak brazylijski

Bernard DUPONT from FRANCE [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Phoneutria fera należy do tzw. amazońskich wałęsaków brazylijskich. Pająk ten występuje w północnej Brazylii, Gujanie, Surinamie, Kolumbii, Ekwadorze i Peru.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Phoneutria fera należy do rodziny Ctenidae. Jeden z ośmiu gatunków z rodzaju Phoneutria. Nazywany jest wałęsakiem brazylijskim, choć nazwa ta dotyczy całego rodzaju Phoneutria. Ciało zbudowane z głowotułowia i odwłoka, gęsto pokryte włoskami. Na głowotułowiu występuje 6 par odnóży. Pierwszą parą odnóży są szczękoczułki (zwane chelicerami). Druga para odnóży to nogogłaszczki (pedipaly). Szczękoczułki są czerwonawe i posiadają kolce jadowe. Pozostałe odnóża (4 pary) to odnóża kroczne. Występują 4 pary oczu. Dominuje ubarwienie brązowe. Samce są mniejsze od samic. Dodatkowo u samców występują narządy kopulacyjne.
Czy wiesz, że...Phoneutria fera należy do najbardziej jadowitych pająków na świecie. W sytuacji zagrożenia wykazuje zachowania obronne, podnosząc dwie pierwsze pary odnóży krocznych sygnalizuje agresorowi gotowość do ataku.

Biologia

Phoneutria fera zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne Ameryki Południowej. Wraz z pozostałymi przedstawicielami rodzaju Phoneutria jest często spotykany na plantacjach owoców. Prowadzi nocny tryb życia. W dzień chowa się pod kamieniami i pniami. Nie wytwarza sieci łownej. Poluje aktywnie na ziemi i w niskiej roślinności. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Do rozrodu przystępuje przez cały rok. Jaja składane są do kokonu. W kokonie znajduje się ok. 700 jaj. Po miesiącu młode wychodzą z kokonu. Żyje krótko, 1-2 lata. Phoneutria fera jest pająkiem drapieżnym. Żywi się w głównej mierze owadami, skorupiakami, pajęczakami. Ponadto pożywia się małymi kręgowcami (gadami, ssakami). Zaniepokojony broni się. Potrafi skoczyć na 50 cm. Jad jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka. Jego ukąszenie powoduje silny, długotrwały ból i może doprowadzić do śmierci.

Bibliografia

  1. “http://arachnea.org”; data dostępu: 2018-12-30
  2. “https://www.wandering-spiders.net”; data dostępu: 2018-12-30
  3. “https://www.livescience.com”; data dostępu: 2018-12-30
  4. “http://bioweb.uwlax.edu”; data dostępu: 2018-12-30
  5. Baehr B., Baehr M.; “Jaki to pająk?”; Oficyna Wydawnicza Multico; 2008-00-00
Phoneutria fera Bernard DUPONT from FRANCE [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Phoneutria fera

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Pająki
Rodzina:Ctenidae
Rodzaj:Phoneutria
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź