Piekielnica (Alburnoides bipunctatus)

Nazywany/a też: bystrzanka, szweja

Piekielnica, fot. Rostislav Stefanek/Shutterstock
Zamieszkuje Europę od Uralu po Pireneje. Nie występuje na Wyspach Brytyjskich, Półwyspie Fennoskandzkim i Półwyspie Apenińskim. Na południu zasięg tego gatunku sięga Bałkanów i Azji Mniejszej.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ryba niewielkich rozmiarów. Otwór gębowy końcowy. Zęby gardłowe ułożone są w dwóch szeregach. Ciało wygrzbiecone, bocznie ścieśnione oraz wydłużone. Grzbiet ciemnoszary. Boki ciała oraz brzuch są jasno-srebrzyste, połyskujące. Brzuch jest biały. Wzdłuż linii bocznej występują dwa szeregi ciemnych plamek. Nad linią boczną biegnie fioletowy, ze złotym połyskiem pas. Łuski średniej wielkości, cykloidalne. Kil na brzuchu nie jest pokryty łuskami. Płetwy w szarawej barwie. Płetwy piersiowe, brzuszne oraz odbytowa z pomarańczową nasadą. Płetwa grzbietowa jest wysoka z krótką podstawą. Płetwa odbytowa długa, zaczyna się na wysokości płetwy grzbietowej, jej przód jest znacznie wyższy od odcinka końcowego. Płetwa ogonowa jest mocno rozwidlona. Dymorfizm płciowy jest słabo widoczny. Samce mają dłuższe płetwy parzyste. W okresie rozrodu płetwy zmieniają barwę na pomarańczowożółtą. Podobnym gatunkiem jest ukleja.
Czy wiesz, że...Piekielnica jest rybą wrażliwą na zanieczyszczenia wód, w związku z utratą siedlisk odnotowuje się spadek jej liczności.

Biologia

Piekielnica jest towarzyska. Żyje w pobliżu dna. Ryba reofilna, preferująca wody płynące. Występuje w rzekach głównie na stanowiskach o żwirowym lub piaszczystym dnie. Wybiera wody czyste i dobrze natlenione. Pożywia się fauną denną, planktonem, glonami. Do tarła przystępuje od kwietnia do czerwca. Rozród odbywa się w miejscach o piaszczystym bądź żwirowatym podłożu z silnym nurtem. Samica składa od około kilkuset do kilku tysięcy ziaren ikry. Średnica jaj wynosi 0,9 do 1,3 mm. Wylęg następuje po upływie czterech do sześciu dni. Dojrzałość płciową osiąga w drugim bądź w trzecim roku życia (samce osiągają dojrzałość o rok wcześniej niż samice). Maksymalnie żyje do 9 lat.
Piekielnica, fot. Rostislav Stefanek/Shutterstock Piekielnica, fot. Rostislav Stefanek/Shutterstock

Galeria zdjęć

Piekielnica, fot. Rostislav Stefanek/ShutterstockPiekielnica, fot. Podolnaya Elena/Shutterstock
Piekielnica, fot. Martin Pelanek/ShutterstockPiekielnica, fot. benny337/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Karpiowate
Gatunek:Piekielnica
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź