Tęczówka oczna u pliszki cytrynowej jest ciemna. Dziób spiczasty, ciemny. Szyja krótka. Sylwetka smukła. Wierzch ciała szary. Spód żółtawy. Na pokrywach skrzydeł dwa, białe paski. Ogon długi. Środkowe sterówki są czarne, a zewnętrzne z białymi brzegami. Pokrywy podogonowe jasne. Nogi długie, czarne. Na tylnym palcu długi pazur. Dymorfizm sezonowy i wiekowy dobrze zaznaczone. W lecie samce odróżnialne od samic po cytrynowo żółtej głowie oraz po czerni na karku. W zimie samce podobne do całorocznej szaty samic. Samice w jaśniejszej szacie z szarym ciemieniem, oraz z szarymi policzkami. Brew, podgardle i gardło są jasnożółte. Boki ciała szarawe. Osobniki młodociane podczas pierwszej zimy szaro ubarwione, brew, podgardle oraz gardło jasne, pokrywy uszne ciemniejsze, w późniejszych miesiącach widoczna żółć na brwi.
Występowanie
Pliszka cytrynowa występuje w Europie zachodniej oraz w centralnej i północnej Azji (od azjatyckiej Tundry po Himalaje). Część populacji osiadła lub koczująca. Populacje z północy migrują do południowej Azji. W Polsce nielicznie gniazduje na północy kraju.
Pliszka cytrynowa to gatunek monogamiczny. Samica buduje gniazdo, na ziemi, w ukryciu roślinności. Do jego budowy używa materiałówroślinnych (liści, mchów) dostarczonych przez samca, a wyściela je włosiem oraz piórami. Przystępuje do jednego bądź dwóch lęgów w roku. Samica składa od 3 do 6 nakrapianych jaj. Czas wysiadywania (przez oboje rodziców) wynosi około dwóch tygodni. Po wykluciu pisklęta pozostają średnio 13 dni w gnieździe.