Pliszka górska (Motacilla cinerea)

Pliszka górska, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock
Pliszka górska to mały, smukły ptak, nieznacznie większy od pliszki siwej. Jest niezbyt licznym, wędrownym gatunkiem lęgowym. W locie widoczny jest jasny pas na skrzydłach. Charakterystycznie kiwa ogonem.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna u pliszki górskiej jest ciemna. Dziób czarny, spiczasty. Biała brew oraz pasek przyżuchwowy. Wierzch ciała szary. Spód jaskrawożółty, z nieco jaśniejszymi bokami. Ogon długi (dłuższy niż u innych pliszek). Środkowe sterówki są czarne, a zewnętrzne biało czarne. Nogi brązowo różowe i dosyć krótkie (u pozostałych gatunków pliszek są czarne). Dymorfizm sezonowy i wiekowy jest dobrze widoczny. Samce w lecie łatwo odróżnialne od samic, po czarnym podgardle i gardle. U samic śliniak jest niezbyt wyraźny. Osobniki młode w pierwszej zimie rozróżniane od dorosłych po różowej nasadzie dzioba, oraz po brązowym nalocie na bokach piersi.
Czy wiesz, że...Pliszka górska ma najdłuższy ogon ze wszystkich krajowych pliszek.

Występowanie

Pliszka górska występuje w Europie zachodniej i środkowej, w basenie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie oraz na znacznym obszarze Azji - od Uralu po Kamczatkę, na południu po środkowe Chiny. Rzadko zalatuje za koło podbiegunowe na północy. Populacje południowe są osiadłe, te z północy migrują do Afryki (głównie wschodniej), do południowej Azji i Indonezyjskich wysp.

Biotop

Pliszka górska nie jest ściśle związana z obszarami górskimi. Osiedla się w pobliżu potoków i rzek o szybkim i wzburzonym nurcie o urozmaiconym brzegu. Zwykle są to potoki górskie, lecz niektóre wody na terenach nizinnych także odpowiadają preferencjom tego gatunku.

Lęgi

Pliszka górska to gatunek monogamiczny. Gnieździ się w szczelinach skalnych, na ziemi, w sąsiedztwie wody. Gniazdo buduje z materiałów roślinnych (traw, liści) i wyściela je piórami oraz włosiem. Przystępuje do dwóch lęgów w roku. Samica składa od 3 do 7 (średnio 5) zielonkawych, brązowo plamkowanych jaj. Czas wysiadywania przez oboje rodziców wynosi około dwóch tygodni. Młode opuszczają gniazdo po podobnym czasie (po 13 dniach). Po wylocie osobniki młodociane są jeszcze przez 3 tygodnie dokarmiane przez rodziców.

Pokarm

W diecie pliszki górskiej dominują bezkręgowce (owady i ich larwy, mięczaki). Pokarm zdobywa głównie na ziemi, jak również w locie.
Pliszka górska, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock Pliszka górska, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock

Galeria zdjęć

Pliszka górska, fot. Agami Photo Agency/ShutterstockPliszka górska, fot. imageBROKER.com/Shutterstock
Pliszka górska, fot. LJB.foto/ShutterstockPliszka górska, fot. Alba Casals Mitja/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Pliszkowate
Rodzaj:Motacilla
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź