Przegrzebek zwyczajny (Pecten maximus)

Nazywany/a też: przegrzebek wielki

By Manfred Heyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Przegrzebek zwyczajny występuje w północno-wschodnim Atlantyku wzdłuż wybrzeża Europy; od północnych krańców Półwyspu Skandynawskiego, przez Morze Północne i Wyspy Brytyjskie, po Półwysep Iberyjski na południu.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Ciało okryte jest dwuklapową muszlą. Muszla jest prawie okrągła, z promieniście rozchodzącymi się żeberkami (od 12 do 17). Uszy równe, zajmują ok. połowę szerokości skorupy. Połówki różnią się między sobą kształtem i barwą. Lewa (górna) połówka jest płaska, barwy czerwonobrązowej. Prawa (dolna) z kolei wyraźnie wypukła, o zmiennym ubarwieni (od barwy białej, kremowej, żółtawej do jasnobrązowej z jasnożółto lub różowymi odcieniami). Połówki połączone są ze sobą zamkiem bez zębów. Dwubocznie spłaszczone ciało składa się z tułowia i nogi.
Czy wiesz, że...Przegrzebki nazywane są muszlami pielgrzyma lub małżami świętego Jakuba. Nazwy te pochodzą od szlaku pielgrzymkowego do katedry znajdującej się w hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela. Odwiedzający zabierali muszle jako dowód dotarcia do celu, przez co stały się symbolem pielgrzymów. Gatunek jadalny, należy do najbardziej cenionych owoców morza, w związku z czym jest masowo poławiany.

Biologia

Przegrzebek zwyczajny zamieszkuje wybrzeża oceaniczne. Preferuje obszary o słabszym falowaniu i osłonięte od silnych prądów oceanicznych oraz nieznacznie zamulonym dnie. Zasiedla wody do 110 m głębokości. Żyje na piaszczystym lub żwirowym podłożu. Większość czasu spędza na prawej połówce. Pływa gwałtownymi ruchami. Porusza się rozchylając i zamykając połówki muszli. Występuje u niego hermafrodytyzm. Posiada zarówno gonady męskie (barwy białej) i żeńskie (barwy pomarańczowej lub czerwonej). Rozmnaża się poprzez wypuszczenie jaj i nasienia do wody (zapłodnienie zewnętrzne). Larwy unoszą się w toni wodnej. Dojrzałość płciową osiąga między pierwszym a trzecim rokiem życia, przy długości 6-8 cm. Może żyć do ponad 20 lat, zwykle jednak znacznie krócej, szczególnie w miejscach mocno eksploatowanych. Pożywienie zdobywa poprzez filtracje wody.
By Manfred Heyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons By Manfred Heyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Manfred Heyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Małże
Rząd:Pectinida
Rodzaj:Pecten
Indeks nazw polskich - gromada Małże
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy