Przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix)

Nazywany/a też: przepiórka, przepiórka polna

By Raniero Massoli Novelli [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Przepiórkę zwyczajną łatwej usłyszeć niż zobaczyć. W naszym kraju jest średnio licznym wędrownym gatunkiem lęgowym. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Porusza się biegając. Rzadko wzbija się w powietrze.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Przepiórka zwyczajna to drobny ptak. Tęczówka żółtawobrązowa. Dziób krótki, jasnobrązowy. Brew kremowo żółta. Ciało krępe. Ubarwienie ciała płowobrązowe, z białym i ciemnobrązowym wzorkiem. Na głowie występują białe pręgi. Pierś rudawa. Brzuch biały. Nogi bardzo krótkie, bladożółte lub czerwonawo brązowawe. Ogon krótki. Skrzydła dosyć duże. Płcie są do siebie podobne. Jednakże samice są większe. Ponadto u samic podgardle jest brudnobiałe, u samców czarnobrązowe.
Czy wiesz, że...Przepiórka zwyczajna jest najmniejszym rodzimym przedstawicielem grzebiących. W Polsce gatunek pod ścisłą ochroną, zagrożony przez intensyfikacje rolnictwa

Występowanie

Przepiórka zwyczajna jest ptakiem wędrownym. Okres rozrodczy spędzają w Europie, środkowej i zachodniej Syberii, na Bliskim Wschodzie i Azji Centralnej. Na północy jej zasięg występowania sięga 64 równoleżnika. Na zimowiska odlatuje do Afryki, aż po południowe krańce, na Madagaskar oraz w Indiach. Miejscami, m.in. na południu Europy, w północno-zachodniej Afryce i u podnóża Himalajów obserwowana jest przez cały rok.

Biotop

Przepiórka zwyczajna zamieszkuje siedliska otwarte porośnięte niewysoką, ale gęstą roślinnością. Spotykana jest często na obszarach użytkowanych rolniczo. Unika odsłoniętej, nagiej ziemi oraz zarośli i lasów.

Lęgi

Do lęgów przystępuje raz, rzadziej dwa razy w roku. Rozród odbywa się między majem a czerwcem. Gnieździ się na ziemi. Gniazdo to słabo wyścielone zagłębienie w ziemi. Tylko samica zajmuje się budową gniazda, a także wysiadywaniem jaj i opieką nad potomstwem. Samica składa od 6 do 16 żółtawych, brązowo plamkowanych jaj. Czas wysiadywania wynosi 15-17 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, zatem opuszczają gniazdo krótko po wykluciu. Po 19 dniach po opuszczeniu gniazda młode zyskują zdolność lotu. Po 2 miesiącach młode stają się samodzielne. Dojrzałość płciową osiąga już w drugim miesiącu życia. Żyje 3-5 lat.

Pokarm

Przepiórka zwyczajna żywi się bezkręgowcami (głównie owadamipajęczakami oraz mięczakami) oraz pokarmem roślinnym (m.in. nasionami, pędami). Pokarm zbiera z ziemi.
Przepiórka zwyczajna By Raniero Massoli Novelli [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Przepiórka zwyczajna
Przepiórka zwyczajna

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kurowate
Rodzaj:Coturnix
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź