Zasięg występowania ptasznika czerwonokolanowego obejmuje niewielki obszar w południowym Meksyku, w okolicach Acapulco. Obecnie, ze względu na atrakcyjny wygląd, ptasznik jest szeroko rozpowszechniony w hodowli amatorskiej na całym świecie. Na wolności został niemal całkowicie wytępiony.
Ciało ptasznika czerwonokolanowego jest zbudowane z głowotułowia i odwłoka, gęsto pokryte włoskami. Przeguby nóg pomarańczowe. Barwa ciała brązowawa. Odwłok czarny. Na głowotułowiu występuje 6 par odnóży. Pierwsza para odnóży – szczękoczułki (zwane chelicerami), jest dwuczłonowa, ustawiona poziomo. W spoczynku ustawiona jest równolegle do siebie. Druga para odnóży – nogogłaszczki (pedipaly), u samców wyposażona w narząd kopulacyjny. Gruczołyjadowe znajdują się na końcach pazurów szczękoczułkowych. Pozostałe odnóża są odnóżami lokomocyjnymi, zbudowanymi z 7 członów. Występują także gruczoły przędne. Kądziołki z ujściami przędnymi zlokalizowane są na końcu odwłoka. Na ciele występują również włoski czuciowe, odbierające wrażenia dotykowe. Dymorfizmpłciowy jest zaznaczony. Płcie można rozróżnić po narządach kopulacyjnych. Ponadto samice są większe.
Biologia
Ptasznik czerwonokolanowy - naturalnymsiedliskiem są suche obszary półpustynne z niską i rzadką roślinnością oraz suche zarośla. Preferuje miejsca z wieloma naturalnymi kryjówkami w podłożu. Prowadzi nocny tryb życia. Samice dożywają do 20 lat, samce żyją znacznie krócej, do kilku lat. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN). Wpisany jest także do Konwencji CITES. Organizm rozdzielnopłciowy. Jaja składane są do kokonów. W kokonie znajduje się od 200 do 600 jaj. Inkubacja trwa ok. 7-8 tygodni. Wzrost ciała następuje poprzez linienie. Samica osiąga dojrzałość płciową między 4 a 5 rokiem życia. Samce dojrzewają nieco wcześniej, między 3 a 4 rokiem życia. Żywi się w głównej mierze owadami i ich larwami, poza tym pożywia się małymi kręgowcami (gryzoniami, gadami, płazami). Słabo jadowity, nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka.