Puchacz wirginijski (Bubo virginianus)

Duża sowa, nieco mniejsza od puchacza (zwyczajnego). Do Polski nie zalatuje. W locie dobrze widoczne duże, szerokie, zaokrąglone skrzydła. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Duże oczy z żółtą tęczówką. Dziób ciemny, w miarę duży. Głowa dosyć duża. Brązowa bądź szarawa szlara z ciemnym obramowaniem. Okolice dzioba oraz brew białe. Relatywnie duże uszy, tworzone przez pióra (w locie są złożone). Na gardle biała plama. W zależności od podgatunku, występuje w kilku odmianach barwnych (w odcieniach brązu i szarości). Wierzch mocno wzorzysty, brązowo-szaro-czarny. Na środku piersi biała smuga. Spód jest gęsto, ciemno prążkowany. Nogi owłosione. Na stopach silne, czarne szpony. Ogon krótki. Dymorfizm płciowy nie jest widoczny, natomiast samice są nieco większe od samców. Osobnik młodociane podobne do dorosłych, rozróżniane po nieco ciemniejszym upierzeniu piersi.
Czy wiesz, że...Jedna z największych sów występujących w Ameryce.

Występowanie

Występuje na obszarze niemal całej Ameryki Północnej (poza amerykańską tundrą), Ameryki Środkowej oraz północnej i środkowej Ameryki Południowej.

Biotop

W związku z szerokim występowaniem siedliska puchaczy wirginijskich są bardzo różnorodne. Zamieszkują różne typy lasów (iglaste, mieszane, liściaste, tropikalne, nadrzeczne itd.), otwarte krajobrazy (tereny rolnicze, łąki, stepy, pastwiska, półpustynie), tereny górskie, mokradła oraz spotykane są czasem w pobliżu miast, w parkach.

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w gniazdach innych ptaków, w dziuplach, w opuszczonych budynkach, na półkach skalnych, rzadziej na ziemi. Gniazdo wyściela liśćmi, korą, piórami, włosiem, bądź wcale. Samica składa od 2 do 3 białych jaj. Czas wysiadywania jaj przez samicę wynosi ponad miesiąc. Samiec w tym czasie ją karmi. Osobniki młodociane opuszczają gniazdo po niecałych dwóch miesiącach. Po trzech miesiącach stają się lotne. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.

Pokarm

Żywi się przede wszystkim pokarmem zwierzęcym. W jego mocno zróżnicowanej diecie, ze zwierząt kręgowych znaleźć można ssaki, ptaki, gady, płazy oraz ryby. Pożywia się także na zwierzętach bezkręgowych (większe pajęczaki, owady). Rzadziej żywi się padliną. Poluje głównie w nocy.
Młode puchacza wirginijskiego. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Puchacz wirginijski. Młode puchacza wirginijskiego. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Młode puchacza wirginijskiego. See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Sowy
Rodzaj:Bubo
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź