Pyton tygrysi (Python molurus)

Pyton tygrysi należy do rodziny pytony (Pythonidae). Wcześniej umieszczany był w rodzinie dusicielowate (Boidae). Ciało jest masywne. Ubarwienie strony grzbietowej brązowe, w duże plamy z jasnymi brzegami. Spód jest białawy, do szarego. Głowa jest trójkątna, dobrze wyodrębniona od szyi. Źrenice są pionowe. Na głowie znajduje się rysunek w kształcie lancy. Ogon jest stosunkowo krótki. Samce są mniejsze i lżejsze od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Pyton tygrysi występuje w Pakistanie, Indiach, Sri Lance, Nepalu, Bangladeszu, Birmie i południowym skraju Chin. Wąż ten spotykany jest na Florydzie w USA, prawdopodobnie są to osobniki specjalnie wypuszczone przez hodowców, lub uciekinierzy z hodowli.
Czy wiesz, że...Pyton tygrysi może połknąć ofiarę kilkukrotnie większą od średnicy jego głowy.

Środowisko i tryb życia

Pyton tygrysi spotykany jest zarówno w lasach deszczowych i leśnych dolinach rzek, jak i obszarach trawiastych, bagnach i zakrzaczeniach. Preferuje tereny wilgotne i bliskość wody. Zamieszkuje tereny z licznymi potencjalnymi kryjówkami. Prowadzi naziemny tryb życia, wspina się także na drzewa i potrafi pływać. Zwierzę o aktywności nocnej. Żyje samotnie. Pyton tygrysi na liście IUCN jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT). Wpisany jest do konwencji CITES (załączniki I i II).

Rozmnażanie

Pyton tygrysi jest zwierzęciem jajorodnym. Samica składa od 12 do 36 jaj. Maksymalnie może złożyć do 100 jaj. Samica chroni i inkubuje jaja. Inkubacja trwa od 2 do 3 miesięcy. Młode po wykluciu mierzą od 40 do 60 cm. Pyton tygrysi osiąga dojrzałość płciową między drugim a trzecim rokiem życia. W niewoli żyje do ponad 25 lat.

Pokarm

Pyton tygrysi żywi się kręgowcami. W jego diecie znaleźć można głównie ssaki i ptaki, w mniejszym stopniu płazy i gady. Nie jest jadowity. Swoje ofiary zabija poprzez uduszenie.

Bibliografia

  1. “http://www.waza.org”; data dostępu: 2018-12-23
  2. “http://digimorph.org”; data dostępu: 2018-12-23
  3. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2018-12-23
  4. “https://cites.org”; data dostępu: 2018-12-23
Pyton tygrysi Pratik Jain [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Pyton tygrysiPyton połykający jelenia
Pyton tygrysi

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzaj:Python
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź