Raja nabijana (Raja clavata)

Nazywany/a też: raja ciernista, płaszczka nabijana, płaszczka kolczasta

© Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
Zasięg występowania rai nabijanej obejmuje wybrzeża wschodniego Atlantyku na niemal wszystkich dostępnych szerokościach geograficznych. Płaszczka kolczasta spotykana jest od północnych krańców Skandynawii w Europie po RPA w Afryce. Zamieszkuje także Islandię, Morze Śródziemne i Czarne i Madagaskar. Spotykana jest także w Bałtyku.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, w kształcie rombu. Pysk krótki. Oczy znajdują się na wierzchniej stronie ciała. Otwór gębowy, szczeliny skrzelowe (5 par) oraz nozdrza umiejscowione na spodniej stronie ciała. Kolce występują zarówno na spodzie ciała jak i na grzbiecie. Barwa ciała zmienna, strona wierzchnia brązowawa, w ciemne i jasne plamki, spód jasny. Wzdłuż grzbietu i trzonu ogona występuje szereg kolców (u samców tylko na ogonie). Płetwy piersiowe silnie rozwinięte, zrośnięte z bokami głowy i ciałem, o ostrych krawędziach. Płetwy brzuszne trójkątne. Dwie płetwy grzbietowe, osadzone na końcu trzonu ogonowego. Płetwa odbytowa nie występuje. Ogon jest silnie wydłużony. Płetwa ogonowa mała. Samce są mniejsze od samic. U samców występuje narząd kopulacyjny.
Czy wiesz, że...Raja nabijana może wydzielać wyładowania elektryczne dzięki posiadanym narządom elektrycznym.

Biologia

Raja nabijana występuje w strefie przybrzeżnej do 300 m głębokości (rekordowo do 1000 m), zwykle na 10-60 metrach. Zamieszkuje obszary przydenne o różnorodnym podłożu: piaszczystym, żwirowym, skalistym lub mulistym. Cechuje ją aktywność nocna. Ryba jajorodna. Do rozrodu przystępuje na wiosnę oraz w lecie. Jaja składane są na piaszczyste lub żwirowe podłoże. Samica może złożyć od 48 do 74 jaj (maksymalnie 170 w roku). Jaja są w kształcie prostopadłościanu, o wymiarach 5-9 cm. Wylęg następuje po 4-5 miesiącach. Młode po wykluciu mierzą 11-13 cm. Dojrzałość płciową osiąga między siódmym (samce), a dziewiątym (samice) rokiem życia. Żyje do 15 lat. Jest gatunkiem bliskim zagrożenia (kategoria NT na liście IUCN ). W jej diecie znaleźć można ryby, mięczaki oraz skorupiaki.
© Hans Hillewaert © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

© Hans Hillewaert

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Rajowate
Rodzaj: Raja
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź