Rawka błazen (Odontodactylus scyllarus)

Nazywany/a też: krewetka modliszkowa

Rawka błazen, fot. shutterstock
Rawka błazen występuje w Oceanie spokojnym i w zachodniej części Atlantyku. Spotykana jest w wodach wysp Oceanii, Hawajów, w pobliżu zachodnich wybrzeży obu Ameryk, w Zatoce Meksykańskiej i północno-wschodniej Ameryce Południowej.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Rawka błazen należy do podtypu skorupiaki (Crustacea). Ciało jest podłużne, pokryte pancerzem. Głowa stosunkowo duża. Jest jednym z najbardziej jaskrawych skorupiaków. Ubarwienie ciała jest w głównej mierze zielone, plamkowane. Odnóża są pomarańczowe. Wyrostki czerwone. Górna część ciała jest lekko podniesiona. Ostatni segment odwłoka (telson) nie występuje. Oczy umieszczone są na szypułkach, działają niezależnie od siebie. Samce są bardziej kolorowe od samic.
Czy wiesz, że...Rawka błazen na zakończeniach odnóży posiada zgrubienia (zwane młotami) wytwarzające dudniące uderzenia, którymi rozbija twarde zdobycze (muszle). Mimo niewielkich rozmiarów skorupiak ten może generować siłę uderzenia tysiące razy większą od jego masy.

Biologia

Rawka błazen zamieszkuje ciepłe wody morskie w klimacie tropikalnym. Przebywa głównie na dnie. Preferuje lekkie podłoże piaszczyste lub błotniste. Spotykana jest na głębokości od 40 do ponad 400 m, zwykle w wodach płytszych - do 100 m. Kopie nory w podłożu. Prowadzi zasadniczo dzienny tryb życia. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Do rozrodu przystępuje przez cały rok, ze szczytem przypadającym w cieplejszych miesiącach. Składa maksymalnie do 50 tys. jaj. Samica opiekuje się jajami (czyści i napowietrza), nosząc je ze sobą. Larwypelagiczne. Przechodzą przez siedem stadiów larwalnych. Rozwój trwa trzy miesiące. Wzrost zachodzi poprzez linienie. Rawka błazen może dożyć do 20 lat, zwykle żyje krócej. Ze względu na atrakcyjne ubarwienie jest hodowana w akwariach. Jednakże z uwagi na jej siłę konieczna jest hodowla w specjalnie wzmocnionym zbiorniku. Rawka jest drapieżna, żywi się bezkręgowcami (innymi skorupiakami oraz mięczakami).
Rawka błazen, fot. shutterstock Rawka błazen, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Rawka błazen, fot. shutterstockRawka błazen, fot. shutterstock
Rawka błazen, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Skorupiaki
Gromada:Pancerzowce
Rząd:Ustonogi
Indeks nazw polskich - gromada Pancerzowce
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź