Reticulitermes flavipes (Reticulitermes flavipes)

United States Department of Agriculture
Ciało wydłużone, białawe. Głowa brązowawa. Narząd gębowy typu gryzącego. Czułki nitkowate. Tułów składa się z 10 segmentów. Termity cechuje polimorfizm związany z funkcją pełnioną w gnieździe. Występują formy nieuskrzydlone: robotnice (kremowobiałe, najmniejsze, z nieczynnymi gruczołami płciowymi), żołnierze (nieco większe od robotnic, o dużej żółtobrązowej głowie) oraz uskrzydlone królowe (największe, z oczami złożonymi).
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Naturalnie występuje w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych i północnym Meksyku. Przypadkowo został zawleczony między innymi do Francji i Australii. Termity z gatunku R. flavipes zamieszkuje szczeliny w pniach drzew, i przestrzenie wokół korzeni w glebie. Do życia potrzebują odpowiedniej wilgotności, którą utrzymują na optymalnym poziomie dzięki kontaktowi tuneli z glebą. Przystosowały się także do zakładania koloni w ścianach drewnianych budynków, powodując duże szkody w konstrukcji.
Czy wiesz, że...Termity mogą przyczyniać się do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynków.

Pokarm

Owad roślinożerny, żywiący się drewnem. Trawi tylko część spożytej celulozy, reszta jest rozkładane przez mikroorganizmy żyjące w jego jelitach. Odżywianie larw wpływa na ich ostateczne ukształtowanie. Larwy które karmione są pokarmem bogatym w białko, staną się żołnierzami, te które dostaną pokarm wzbogacony o wydzielinę gruczołów głowowych staną się osobnikami płciowymi.

Rozród

Owad społeczny, żyjący w gniazdach do kilku milionów osobników. Wyróżnić można trzy kasty: królową oraz króla (osobniki płciowe pełniące funkcje rozrodcze), robotnice (których zadaniem jest rozbudowa gniazda, karmienie całej koloni i zdobywanie pokarmu) oraz żołnierze (chroniący gniazda). Gniazdo budowane jest z przetrawionych części roślin, gleby oraz kału termitów, w ziemi, w drzewach oraz w drewnianych budowlach. Składają się z sieci komór. Gdy wystąpią odpowiednie warunki następuje rójka, która zapoczątkowuje powstanie nowego gniazda. Po locie pary płciowe tracą skrzydła, łączą się w pary i poszukują nowego miejsca na gniazdo. Gdy odnajdą miejsce, samica składa jaja, z których wylęgną się robotnice i żołnierze. Królowa w przeciągu całego życia składa kilka milionów jaj. Rozwój larwalny trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Przechodzi przeobrażenie niezupełne.
United States Department of Agriculture United States Department of Agriculture

Galeria zdjęć

United States Department of Agriculture

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Karaczany
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy