Rocha (Rhinobatos rhinobatos)

© Citron / 
Rocha zamieszkuje wody przybrzeżne zachodniej i północnej Afryki oraz południowej i południowo-zachodniej Europy. Zasięg występowania rochy rozciąga się od wód Angoli na południu po wody północnej Hiszpanii. Występuje również w basenie Morza Śródziemnego.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Rocha należy do gromady ryby chrzęstnoszkieletowe (Chondrichthyes). Przednia część ciała jest grzbietobrzusznie spłaszczona, tylna walcowata. Ubarwienie strony grzbietowej jest zmienne, od brązowo szarego do oliwkowego. Spód ciała biały. Pysk jest długi i trójkątny, na końcu zaokrąglony. Oczy są dosyć duże. Zęby małe, w kilku rzędach. Oczy i tryskawki umiejscowione są na wierzchniej stronie ciała. Natomiast otwór gębowy oraz szczeliny skrzelowe (5 par) znajdują się na spodniej stronie ciała. Wzdłuż grzbietu biegnie rząd kolców. Posiada dwie, jednakowej wielkości płetwy grzbietowe, oddzielone wyraźną przerwą, osadzone na trzonie ogona. Płetwy piersiowe są duże, zaokrąglone, zrośnięte z bokami głowy i ciałem. Płetwy piersiowe są oddzielone od płetw piersiowych i zaokrąglone. Płetwa odbytowa nie występuje. Płetwa ogonowa bez dolnego płata. Gatunkiem podobnym jest rocha czarnobroda (Rhinobatos cemiculus).
Czy wiesz, że...Rocha została opisana w 1758 roku przez Karola Linneusza.

Biologia

Rocha zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne do około 180 m głębokości. Preferuje dno błotniste i piaszczyste, w którym może się zakopywać; pozbawione roślinności, ewentualnie z niewielką ilością makroglonów. Prowadzi przydenny tryb życia. Pływa przy dnie lub przebywa zagrzebana w podłożu. Rocha jest rybą jajożyworodną. W ciągu roku przystępuje do 1 lub 2 miotów. Ciąża trwa cztery miesiące. Samica w jednym miocie rodzi od 4 do 10 młodych. Młode po urodzeniu mierzą około 30 cm. Samice osiągają dojrzałość płciową przy długości ciała 85 cm. Samce dojrzewają przy długości ciała 75 cm. Jest rybą drapieżną. W jej diecie znaleźć można zwierzęta kręgowe (ryby) oraz bezkręgowce (mięczaki oraz skorupiaki). Liczebność jej populacji maleje. Z powodu nadmiernej eksploatacji jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (kategoria EN na liście IUCN).
Rocha © Citron / 

Galeria zdjęć

Rocha

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Rochowate
Rodzaj:Rhinobatos
Gatunek:Rocha
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź