Rogatnica kolczasta (Balistapus undulates)

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek stale związany ze społecznością raf koralowych, żyjący między 32°N a 24°S długości geograficznej. Na Oceanie Indyjskim Balistapus undulatus występuje od Morza Czerwonego do prowincji Natal w Republice Południowej Afryki. Na Pacyfiku notowany od wybrzeży Japonii i dalej na południe aż do australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej, a na wschodzie jego obecność stwierdzono w wyspach Polinezji Francuskiej. Głębokość, na której zwykle występuje, mieści się w zakresie od 2 do 50 m.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Dorosłe samce osiągają maksymalnie 30 cm długości. Ubarwienie ciała jest bardzo zróżnicowane od ciemnej zieleni do ciemnego brązu z skośnymi, zakrzywionymi pasami wzdłuż ciała w kolorze pomarańczowym lub żółtym. Na głowie od warg wzdłuż dolnej części posiada charakterystyczne ciemne pomarańczowe paski.

Biologia

Jest to gatunek o zróżnicowanej diecie, który żywi się głównie szkarłupniami, małżami, gąbkami, osłonicami, meduzami oraz innymi rybami ale często też pokarmem roślinnym. Posiada silne cechy terytorialne, toteż może czasami wykazywać dużą agresję, gdy pojawia się zagrożenie. Jaja Balistapus undulatus zgrupowane są w jeden zespół i zakopane płytko pod piaskiem w tzw. jamki. Gatunek chętnie poławiany w celach konsumpcyjnych, często spożywany w formie wędzonej.
Rogatnica kolczasta, Balistapus undulates, Orange-lined Triggerfish, Orange-striped Triggerfish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Rogatnica kolczasta, Balistapus undulates, Orange-lined Triggerfish, Orange-striped Triggerfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzaj:Balistapus
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy