Ropucha szara (Bufo bufo)

Nazywany/a też: ropucha zwyczajna

Fot. Michał Kaczorowski
Ropucha szara to duży gatunek ropuchy, o dobrze wykształconych, pokaźnych parotydach  i chropowatej skórze pokrytej licznymi brodawkami. Pysk szeroki, oczy duże, wyłupiaste. Ubarwienie ciała zmienne, przeważnie są to różne odcienie brązu, szarego niekiedy z ciemniejszymi plamkami. Brzuch jasnoszary z licznymi, ciemniejszymi plamami. Samice są zawsze masywniejsze i większe od samców.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Ropucha szara zasiedla niemal całą Europę a także cześć Azji. Dzięki występowaniu na tak rozległym obszarze, o zróżnicowanych warunkach klimatycznych powstało kilka podgatunków o innym zasięgu.
Czy wiesz, że...
  • Ropucha szara jest największym europejskim płazem bezogonowym, wyjątkowo  osiągającym prawie 20 cm długości. Jednak jej kijanki o długości 2,5-3,5 cm są najmniejszymi spośród wszystkich kijanek europejskich płazów bezogonowych.
  • Zagrożona unosi się na kończynach a następnie nadyma, co sprawia, że wydaje się znacznie większa niż w rzeczywistości. Podobnie jak inne ropuchy, podrażniona wydziela ze specjalnych gruczołów jad, który działa drażniąco na błony śluzowe a także paraliżująco na serce.

Środowisko i tryb życia

Ropucha szara zamieszkuje zróżnicowane środowiska, najczęściej spotyka w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych. Zasiedla także łąki, sady, ogrody a nawet pola uprawne, unika tylko środowisk skrajnie suchych. Aktywna przeważnie wieczorem i w nocy, dzień spędza przeważnie w kryjówce (np. nora, spróchniały pień, rumowiska, pod kamieniami itp.). Co ciekawe w czasie łowów przeważnie chodzi, skokami porusza się niechętnie, najczęściej w czasie  ucieczki. Dorosłe ropuchy są przywiązane do swojej kryjówki i po łowach najczęściej zawsze wracają w to samo miejsce. W wodzie przebywają tylko kijanki oraz osobniki dorosłe w trakcie godów. W sen zimowy zapada przeważnie w październiku, zimuje pod ziemią ale także np. w piwnicach.

Rozmnażanie

Ropucha szara do godów przystępuje przeważnie na początku kwietnia, wtedy to samce i samice ściągają do pobliskich zbiorników wodnych.  Przez kilka dni samiec przytrzymuje samice (tzw. ampleksus) i zapładnia składane przez nią jaja. Samica składa je w dwóch sznurach (każdy po 2-5 metrów) przyczepionych do roślin wodnych. W ten sposób jedna tylko samica składa od 2500 do prawie 10 000 jaj. Kijanki osiągają do 3 cm długości a do ich przeobrażenia dochodzi przeważnie w czerwcu. Świeżo przeobrażone ropuchy szare mierzą zaledwie 5-10 mm – są mniejsze niż kijanki bo nie posiadają ogona. Większość ginie pod kołami samochodów i w szczekach zwierząt drapieżnych, nieliczne dożyją do 2-3 lat, kiedy to osiągają dojrzałość płciową.

Pokarm

Ropuchy szare są bardzo żarłoczne, polują na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości. Przeważnie ich pokarm stanowią różnego rodzaju owady i pajęczaki a także duże dżdżownice oraz bezskorupowe ślimaki.  Sporadycznie zdarza jej się upolować drobne kręgowce jak oseski gryzoni, pisklęta, młode żaby czy też małe jaszczurki.
Ropucha szara, Bufo bufo, common toad Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Ropucha szara, Bufo bufo, common toad

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Ropuchowate
Rodzaj:Bufo
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź