Rozgwiazda czerwona (Asterias rubens)

Nazywany/a też: rozgwiazda pospolita

Rozgwiazda czerwona jest najbardziej rozpowszechnioną rozgwiazdą w północnym Oceanie Atlantyckim. Występuje w wodach przybrzeżnych zachodniej Europy i północno-zachodniej Afryki od północnych krańców Skandynawii, przez Morze Północne, Wyspy Brytyjskie, wybrzeża Hiszpanii i Portugalii, Maroka i Mauretanii po Senegal. Sporadycznie spotykana w Bałtyku i Morzu Śródziemnym.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Rozgwiazda czerwona należy do szkarłupni. Jej ciało składa się z tarczy oraz z ramion. Ubarwienie ciała jest różnorodne, od bladożółtego, przez pomarańczowe, po czerwone do fioletowego. Występuje wapienny szkielet wewnętrzny. Otwór gębowy umiejscowiony jest po stronie spodniej. Posiada niewielką tarczę centralną. Górna powierzchnia ciała pokryta jest kolcami. Rozgwiazda czerwona wyposażona jest zwykle w 5 (u niektórych osobników może być od 4 do 8) ramion. Ramiona u podstawy są szersze, zwężają się ku końcowi i są tępo zakończone. Na spodniej części znajdują się cztery rzędy nóżek ambulakralnych.
Czy wiesz, że...Zdarza się, że rozgwiazdy czerwone są masowo wyrzucane na brzeg. Jak dotąd nie udało się ustalić przyczyny tego zjawiska.

Biologia

Rozgwiazda czerwona zamieszkuje dno morskie. Preferuje dno skaliste, kamieniste i piaszczyste z licznymi pąklami i małżami. Spotykana jest maksymalnie do około 650 m głębokości. Do rozrodu przystępuje w lecie. Rozgwiazda czerwona jest organizmem rozdzielnopłciowym. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Rozród odbywa się od lutego do kwietnia. Składa do kilku mln jaj. Średnica jaj wynosi 0,1-0,2 mm. Larwy po wylęgu mierzą ok. 1 mm. Występują dwa stadia larw: pierwsze stadium zwane bipinnaria oraz drugie stadium - brachiolaria. Larwy początkowo unoszą się w toni wodnej, następnie opadają na dno. Cały rozwój trwa 2 miesiące. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia, przy średnicy ciała 5 cm. Żyje 4-10 lat. Posiada duże zdolności regeneracyjne. Żywi się rybami, zwierzętami bezkręgowymi (małżami, jeżowcami i innymi rozgwiazdami) oraz padliną. Rozgwiazda czerwona jest ma istotne znaczenie gospodarcze, jest poważnym szkodnikiem w hodowlach ostryg i omułków.
Rozgwiazda czerwona Genet in der Wikipedia auf Deutsch [GFDL, CC BY-SA 3.0 oder CC BY-SA 3.0 de], vom Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Rozgwiazda czerwonaRozgwiazda czerwona
Rozgwiazda czerwona: 6-ramienna i 4-ramienna

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Rozgwiazdy
Rodzina:Asteriidae
Rodzaj:Asterias
Indeks nazw polskich - gromada Rozgwiazdy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź