Rusałka pawik (Aglais io)

Rusałka pawik to bardzo charakterystyczny motyl, nie do pomylenia z innymi. Szeroko rozpowszechniony w Europie. Wcześniej umieszczany w rodzaju Inachis.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Pokarm
  4. Rozród
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Rusałka pawik ma skrzydła czerwonopurpurowe, z rozpoznawanym wzorem „pawiego oczka” na końcach skrzydeł. Spód skrzydeł ciemny, dobrze kamuflujący (przypominający korę). Ciało brązowe. Dwie pary nóg. Przednie nogi zredukowane, w formie szczoteczki. Obie płcie podobne do siebie, samice nieco większe. Larwy początkowo są zielonkawoszare oraz włochate. Z czasem zmieniają barwę, stają się czarne, biało kropkowane, pokryte sześcioma rzędami kolców, z błyszczącą głową. Poczwarka żółta, brązowawa bądź szara.
Czy wiesz, że...Nazwa rusałka pawik nawiązuje do rysunku na skrzydłach. Wzór "pawiego oczka" ma odstraszać potencjalnych drapieżników. Kolejnym mechanizmem obronnym jest wytwarzanie szelestu przez pocieranie skrzydeł.

Występowanie

Rusałka pawik jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym i pospolitym na obszarze ciepłego klimatu niemal całej Europy, oprócz północnej Skandynawii i krańców południowych w Hiszpanii i Grecji. Ponadto w Azji zasięg tego gatunku sięga aż po Japonię. Zamieszkuje świetliste lasy, skraje lasów, tereny rolnicze i ruderalne, parki, ogrody, wilgotne łąki.

Pokarm

 Larwy rusałki pawik żerują gromadnie (w oprzędzie) na pokrzywach, rzadziej na chmielu, aż do osiągnięcia dojrzałości. Dorosłe osobniki odżywiają się nektarem, jak również spijają soki z drzew oraz pożywiają się zepsutymi owocami. Owad ten po przezimowaniu pożywia się na wierzbach, a latem na Budlei Dawida.

Rozród

Rusałka pawik przechodzi przeobrażenie zupełne. Jaja są składane w pakietach, na liściach pokrzywy lub chmielu. Samica może złożyć do 400 zielonkawych jaj. Wylęg następuje od 1 do 3 tygodni. Przepoczwarzenie trwa od 2 do 4 tygodni. Jedno bądź dwa (w cieplejszych stanowiskach) pokolenia. Imago od czerwca do października, oraz w miesiącach wiosennych po przezimowaniu. Zimują między innymi w dziuplach drzew, stosach drewna, zakamarkach ścian kamiennych, szczelinach skał, piwnicach.
 

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Rusałkowate
Rodzaj:Aglais
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź