Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae)

Rusałka pokrzywnik posiada skrzydła ceglastoczerwone. Na przednich skrzydłach czarne oraz żółte plamy, dodatkowo biała plama przy wierzchołku. Brzegi skrzydeł w niebieskie, czarno obrzeżane plamki. Gatunek podobny do kilku innych rusałek, między innymi do rusałki wierzbowca (Nymphalis polychloros), czy rusałki drzewoszka (Nymphalis xanthomelas). Spód skrzydeł ciemny, zapewniający kamuflaż (przypominający liścia bądź korę). Ciało brązowawe. Dwie pary nóg. Przednie nogi krótkie, zredukowane. Obie płcie podobne do siebie. Gąsienice są czarne, z żółtymi, przerywanymi liniami na grzbiecie oraz po bokach, smukłe, pokryte kolcami. Kolor poczwarki zmienny (szarawe, oliwkowe, brązowawe), z metalicznym połyskiem.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Rusałka pokrzywnik zamieszkuje rozległy obszar niemal całej Eurazji od zachodnich wybrzeży Europy po wschodnie Azji. W Europie motyl ten nie jest spotykany jedynie na Islandii i niektórych wyspach Atlantyckich i Morza Śródziemnego. Ponadto nie występuje na południowym-wschodzie Azji oraz na części Półwyspu Arabskiego. Owad spotykany jest w bardzo różnorodnych siedliskach, głównie na terenach o żyznej glebie, często na obszarach rolniczych i miejskich.
Czy wiesz, że...Wiele gąsienic zostaje skonsumowanych przez larwy błonkówek.

Pokarm

Larwy rusałki pokrzywnik żerują gromadnie bądź pojedynczo na pokrzywie. Osobniki dorosłe żywią się nektarem (między innymi bukwicy zwyczajnej, ostrożniu polnym).

Rozród

Rusałka pokrzywnik składa zielonkawe jaja w dużych skupiskach, na spodniej stronie liścia pokrzywy. Samica składa do 80 jaj. Wylęg w zależności od warunków pogodowych następuje od 1 do 3 tygodni. Przepoczwarzenie następuje od 2 do 4 tygodni. W ciągu roku od jednego (w chłodniejszych regionach) do trzech (w cieplejszych stanowiskach) pokoleń. Występuje od marca do października. Zimuje między innymi w siedzibach ludzkich (na strychach, w stodołach).

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Rusałkowate
Rodzaj:Aglais
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź