Rzekotka żabia (Phrynohyas resinifictrix)

Nazywany/a też: ropuchorzekotka żywiczna

Fot. Michał Kaczorowski
Rzekotka żabia to średniej wielkości rzekotka o dość krępym ciele. Oczy o złotej tęczówce, palce zakończone przylgami i spięte błoną pławną przy czym te na przednich kończynach zaledwie do 1/3 długości. Ubarwienie zmienne, w zależności od wieku zwierzęcia oraz jego otoczenia i cech indywidualnych. Dorosłe są przeważnie jasnopopielate lub jasnobrązowe z dwoma szerokimi, poprzecznymi ciemnobrązowymi lub oliwkowymi pasami na grzbiecie. Analogiczne drobne pręgi występują na kończynach i palcach a liczne, drobne ciemne plamki są rozsiane po całym ciele. Spód ciała jaśniejszy, przeważnie biały lub kremowy. Osobniki młode są bardziej kontrastowe, na jasnym, kremowym lub białym tle występują czarne pasy i plamy. Do atrakcyjnego ubarwienia nawiązuje druga nazwa tego gatunku: rzekotka arlekin. Samce są mniejsze i mniej korpulentne od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Rzekotka żabia występuje na terenie części Ameryki Południowej, gdzie zasiedla państwa takie jak Brazylia, Ekwador oraz Gujana.
Czy wiesz, że...
  • Z uwagi na bardzo atrakcyjne ubarwienie i stosunkowo niewielkie wymagania jest gatunkiem bardzo popularnym w hodowli amatorskiej.
  • Jej ciało szczelnie pokrywa śluz który zapobiega utracie wody przez rzekotkę. Ma on ponadto właściwości trujące, co zniechęca do jej konsumpcji różne drapieżniki. Dlatego też po kontakcie z tym płazem należy umyć ręce.

Środowisko i tryb życia

Rzekotka żabia jest spotykana w deszczowych lasach tropikalnych, gdzie zasiedla górne piętro lasu i korony drzew. Jest aktywna nocą, dzień spędza zazwyczaj w cieniu, siedząc nieruchomo na pnączach lub liściach. Na łowy wyrusza nocą, jednakże w warunkach hodowli amatorskiej szybko przyzwyczaja się do podawania pokarmu w dzień i zmienia swoją aktywność na dzienną. 

Rozmnażanie

Rzekotka żabia wraz z nastaniem pory deszczowej przystępuje do godów, samce wabią partnerki głośnym śpiewem. Samica składa jaja w pakietach po kilkadziesiąt sztuk, w płytkich sadzawkach, kałużach, dziuplach a nawet w wypełnionych deszczówką nasadach liści roślin z rodziny bromeliowatych. W sumie samica może złożyć nawet do 2000 jaj. Kijanki legną się szybko, już po upływie doby i od razu zaczynają zerować. Około dwa miesiące później  następuje metamorfoza (chociaż znane są przypadki przeobrażenia po zaledwie 21 dniach) i na dobre opuszczają wodę. Mniej więcej rok później osiągają dojrzałość płciową.

Pokarm

Podstawę pożywienia rzekotki żabiej stanowią rozmaite owady o odpowiedniej wielkości. Kijanki polują na rozmaite drobne organizmy wodne, w tym larwy owadów.
Rzekotka żabia, Phrynohyas resinifictrix, Amazon Milk Frog Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Rzekotka żabia, Phrynohyas resinifictrix, Amazon Milk Frog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzina:Rzekotkowate
Rodzaj:Phrynohyas
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź