Skorek pospolity (Forticula auricularia)

Źródło: Corel Stock Photo
Skorek pospolity jest małym, osiągającymi około 1-1,5 cm długości owadem. Jego ciało jest wydłużone, silnie spłaszczone i błyszczące. Czułki długie. Odwłok składa się z 11 segmentów. Zakończony jest sztywnymi (sklerotyzowanymi), kleszczowatymi wyrostkami, które wykształciły się z przysadek odwłokowych. Poszczycić się nimi mogą obie płcie, jednakże u samców są one większe (różnica jest dość spora, samiec - 4-8 mm a samicy tylko 3 mm), masywniejsze i zdecydowanie bardziej wygięte - tworząc bardzo praktyczne narzędzie do walki o partnerkę. Ale nie tylko; tak samo jak samice, wykorzystują w każdej dziedzinie życia: do obrony, jedzenia, kopulacji itd.Choć ich środowisko życia tego nie wymaga, skorki pospolite posiadają 2 pary skrzydeł; pierwsza jest sztywniejsza i chroni drugą, błoniastą. Niektóre gatunki skorków są bezskrzydłe.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Jest to dość uboga w gatunki grupa owadów. Początkowo skorki pospolite zamieszkiwały tylko Europę, później w XX wieku (zawleczone przez człowieka) zaadaptowały się również w Ameryce Północnej.Wybierają miejsca cieniste i wilgotne. Szczególnie upodobały sobie miejscówki pod korą drzew i kamieniami.Nie tworzą wprawdzie społeczeństw, ale w wyniku konkurencji o miejsce i pożywienie, łączą się w niewielkie gromady.
Czy wiesz, że...
  • Angielska nazwa - earwig - pochodzi z przekonania, że skorki mają zwyczaj wpełzania do ludzkich uszu (co oczywiście jest nieprawdą). Przekonanie to jest równie żywe w Polsce.
  • Samice wybierają partnera najprawdopodobniej na podstawie jego wielkości i … wielkości szczypiec.
  • Na podstawie przeprowadzonych badań, wysnuto wnioski, iż osobniki większe są silniejsze pod względem immunologii. O ile to jest na porządku dziennym w naturze, to ciekawostką jest, że u samców wraz z długością szczypiec aktywność lityczna hemolimfy się… zmniejsza. (U samic - przeciwnie).

Pokarm

Skorek pospolity jest wszystkożerny. Aparat gębowy typu gryzącego.Pożyteczność skorków jest kwestią sporną. Podstawą ich diety są jaja i inne owady, najczęściej szkodniki (mszyce, gąsienice) co czyni je sprzymierzeńcami sadowników. W niektórych miejscach prowadzone jest nawet celowe zasiedlanie terenów skorkami, prowadzony jest ich wpływ ich obecności na uprawy. Z drugiej jednak strony, skorki jako owady wszystkożerne pochłaniają także pokarm roślinny. Niestety, wgryzając się w roślinę i tym samym ją uszkadzając. W Ameryce Północnej dały się bardzo mocno we znaki i uważane są za poważnego szkodnika.

Rozród

W wykopanym przez siebie gnieździe, samica skorka pospolitego składa w zwartym skupisku do 50 małych, 1,5 mm błyszczących jaj. Nie zostawia ich, jak większość gatunków ze świata owadów, lecz wraz z nimi zimuje. Niekiedy samica na wiosnę wydaje drugie pokolenie. Larwy są miniaturką owadów dorosłych (przeobrażenie niezupełne), oprócz wielkości różni je od rodziców jedynie brak wykształconych szczypiec i nieco jaśniejsza barwa. Matka opiekuje się nimi aż do osiągnięcia dojrzałości.
Skorek pospolity, Forticula auricularia Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Skorek pospolity, Forticula auricularia

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Skorki
Rodzina:Skorkowate
Rodzaj:Forficula
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź