Słonaczek (Artemia salina)

Nazywany/a też: solowiec, kolczykowiec słonaczek, solankowiec

© Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
Słonaczek występuje w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego - na południu Europy i w północnej Afryce.
  1. Budowa
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Budowa

Słonaczek, to drobny skorupiak. Ciało ma wydłużone, z wyraźną segmentacją. Składa się z głowy, tułowia i odwłoka. Barwa ciała jest różnorodna, od przezroczystej, po białą, przez różową, do zielonej. Głowa stosunkowo duża. Na głowie znajdują się dwie pary czułków. Pierwsza para czułków jest krótka, druga u samców jest silnie rozwinięta. Występują oczy złożone, na słupkach. Na tułowiu znajduje się 11 par spłaszczonych odnóży. Odwłok nie posiada odnóży, zbudowany jest z 9 segmentów. Telson zakończony jest widełkami. Dymorfizm płciowy jest wyraźny, samce różnią się od samic większymi czułkami. Ponadto samice są dłuższe od samców.
Czy wiesz, że...Słonaczek zwykle ma jasny kolor i jest słabo widoczny na tle piasku, jednak niektóre słonaczki przyjmują kontrastujący z podłożem kolor czerwony lub pomarańczowy. Jest to związane z występowaniem w ich ciele pasożytującego tasiemca (Flamingolepis liguloides), który powoduje odkładanie się w ich tkankach karotenoidów. Zarażone słonaczki są łatwym łupem dla flamingów - są głównym składnikiem ich diety. Barwniki odkładają się w piórach ptaków. I to właśnie obecność pasożyta determinuje kolor flamingów. Dla tasiemca flaming jest żywicielem ostatecznym.

Tryb życia

Słonaczek żyje w wodach o szerokim zakresie zasolenia, zwykle od 2,9 do 3,5 %. Jednak może zamieszkiwać bardziej ekstremalnie słone środowisko. Znosi zasolenie nawet do 50 %! Występuje w słonych bagnach, płytkich sezonowych zbiornikach, w piasku nadmorskich wydm oraz słonych stawach i jeziorach. Spotykany jest też w zbiornikach służących do pozyskiwania soli morskiej przez ludzi. Charakteryzuje się również dużą odpornością na wiele bardzo toksycznych substancji rozpuszczonych w wodzie. Preferuje wody ciepłe, optymalną dla niego temperaturą wody jest 25 st. Celsjusza (toleruje wody o temperaturze od około 6 do około 37 st. C).

Odżywianie

Słonaczek żywi się fitoplanktonem, który odfiltrowuje z wody. Pokarm napędza odnóżami do otworu gębowego.

Rozmnażanie i rozwój

Słonaczek jest organizmem jajorodnym i jajożyworodnym. Rozmnaża się płciowo oraz na drodze partenogenezy. Samica składa ok. 200-300 jaj. Do rozrodu może przystępować co 4 dni. Po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy. Długość larw wynosi 0,45 mm. Po ok. 7 dniach larwy przeobrażają się w postać dorosłą. Przy niesprzyjających warunkach rozwój jest zahamowany, a zarodek zostaje otoczony grubą osłonką. Takie jajo odporne jest na niekorzystne warunki środowiskowe (przesuszenie) i może przetrwać do kilku lat. Dojrzałość płciową osiąga po 15 wylince. Dorosłe żyją maksymalnie do roku.
Słonaczek © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Słonaczek

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Skorupiaki
Gromada:Skrzelonogi
Rodzina:Artemiidae
Rodzaj:Artemia
Gatunek:Słonaczek
Indeks nazw polskich - gromada Skrzelonogi
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź