Stepniarka egipska (Acanthodactylus pardalis)

Fot. Michał Kaczorowski
Niewielka jaszczurka o smuklej budowie ciała. Uwagę zwraca wydłużona, trójkątna głowa, dobrze wykształcone, smukłe kończyny zakończone długimi, cienkimi palcami. Ogon długi, stanowiący połowę długości ciała.  Ubarwienie grzbietu to różne odcienie brązowego, zazwyczaj jest brązowożółta lub szarożółta, z licznymi, drobnymi ciemniejszymi plamkami. Plamy te na ogonie często się zlewają, tworząc niekiedy ciemniejsze pręgi. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa. Samce są nieznacznie większe i masywniejsze od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Spotykana w północnej Afryce gdzie występuje m. in. na terenie Egiptu oraz Libii.
Czy wiesz, że...
  • Ta często występująca w naturze jaszczurka jest importowana do całej Europy, gdzie znajduje nabywców wśród miłośników gadów. Jednak jej chów w terrariach bywa problematyczny, zwierzęta takie rzadko się rozmnażają i najczęściej padają po kilku miesiącach. Jaszczurki te łatwo się oswajają.
  • W Polsce pod nazwa stepniarka egipska sprzedawanych jest kilka gatunków z rodzaju Acanthodactylus. Jej inna krajowa nazwa to grzebieniopalczyk lamparci.

Środowisko i tryb życia

W naturze jest jednym z pospolitszych gatunków, zasiedlającym przeważnie tereny suche najczęściej półpustynie lub stepy. Niekiedy występują także w pobliżu siedzib ludzkich, dokąd zwabia je obfitość owadów i dostateczna liczba kryjówek. Najczęściej występują w niewielkich grupkach, dzieląc czas między wygrzewanie się w promieniach słońca i polowanie. Zaniepokojone ratują się błyskawiczną ucieczką.

Rozmnażanie

Po godach, przypadających na początek pory wilgotnej samica składa 4-7 jaj.  Niewiele wiadomo o jej rozmnażaniu w warunkach niewoli, ale jest ono raczej problematyczne.

Pokarm

Stepniarka poluje na rozmaite bezkręgowce, w naturze podstawą jej diety są różne owady. W hodowli amatorskiej najczęściej jest karmiona świerszczami.
Stepniarka egipska, Acanthodactylus pardalis, Leopard Fringe-fingered Lizard Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Stepniarka egipska, Acanthodactylus pardalis, Leopard Fringe-fingered Lizard

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź