Niewielka jaszczurka o smuklej budowie ciała. Uwagę zwraca wydłużona, trójkątna głowa, dobrze wykształcone, smukłe kończyny zakończone długimi, cienkimi palcami. Ogon długi, stanowiący połowę długości ciała. Ubarwienie grzbietu to różne odcienie brązowego, zazwyczaj jest brązowożółta lub szarożółta, z licznymi, drobnymi ciemniejszymi plamkami. Plamy te na ogonie często się zlewają, tworząc niekiedy ciemniejsze pręgi. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa. Samce są nieznacznie większe i masywniejsze od samic.
Spotykana w północnej Afryce gdzie występuje m. in. na terenie Egiptu oraz Libii.
Środowisko i tryb życia
W naturze jest jednym z pospolitszych gatunków, zasiedlającym przeważnie tereny suche najczęściej półpustynie lub stepy. Niekiedy występują także w pobliżu siedzib ludzkich, dokąd zwabia je obfitość owadów i dostateczna liczba kryjówek. Najczęściej występują w niewielkich grupkach, dzieląc czas między wygrzewanie się w promieniach słońca i polowanie. Zaniepokojone ratują się błyskawiczną ucieczką.
Rozmnażanie
Po godach, przypadających na początek pory wilgotnej samica składa 4-7 jaj. Niewiele wiadomo o jej rozmnażaniu w warunkach niewoli, ale jest ono raczej problematyczne.
Pokarm
Stepniarka poluje na rozmaite bezkręgowce, w naturze podstawą jej diety są różne owady. W hodowli amatorskiej najczęściej jest karmiona świerszczami.