Tamaryna wąsata (Saguinus imperator)

Nazywany/a też: tamaryna cesarska

Źródło: Corel Stock Photo
Dł. ciała 25-30 cm, ogona 35-40 cm, masa ciała 260-400 g. Najlepszą cechą rozpoznawczą są duże, zagięte w dół, białe wąsy. Jasna krawędź nad oczami odgranicza ciemną część twarzową od szarego wierzchu głowy. Oczy i uszy duże. Kończyny czarno zakończone, przednie znacznie krótsze.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Północna część Ameryki Południowej, głównie Brazylia i Peru. Zamieszkuje bogate w liany lasy deszczowe na nizinach na wschód od Andów, ale jeszcze w obrębie krawędzi właściwego dorzecza Amazonki, preferuje drzewa rosnące nad wodą.

Tryb życia

Żyje w grupach rodzinnych, złożonych z rodziców oraz młodych w różnym wieku (od 2 do 10 osobników). Nierzadko tamaryny przebywają w mieszanych grupach z innymi osobnikami z tego samego rodzaju. Prowadzą dzienny tryb życia, noce spędzają w gąszczu lian dużego drzewa.

Odżywianie

Wszystkożerna, pokarm składa się głównie z owoców, nektaru  ponadto z owadów (które pokrywają ich zapotrzebowanie na białko) i innych drobnych zwierząt - łowią je, skacząc na nie i chwytając błyskawicznie niczym kot.

Rozmnażanie i rozwój

Monogamiczna, zwykle w ciągu roku 2 mioty. Ciąża trwa około 140-150 dni. Rodzą się 2 (rzadziej 1) młode, które osiągają dojrzałość w wieku około 15 miesięcy. Żyje około 5 lat.
Tamaryna wąsata, Saguinus imperator, Emperor Tamarin Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Tamaryna wąsata, Saguinus imperator, Emperor TamarinTamaryna wąsata, Saguinus imperator, Emperor Tamarin
Tamaryna wąsata, Saguinus imperator, Emperor Tamarin

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Naczelne
Rodzina:Płaksowate
Rodzaj:Saguinus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź